VIDEO: Premiér Babiš položil nad ránem květiny na Národní třídě, přítomní ho opět vypískali

Za skandování a pískání několika protestujících v neděli ráno po 7.15 premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš položil květinu a zapálil svíčku na Národní třídě. Doprovodili ho ministryně a ministři za hnutí ANO, mezi nimi například ministryně spravedlnosti Marie Benešová a financí Alena Schillerová (obě za ANO). Protestující na Babiše čekali s transparentem „Braňme se“ a nápisem „Bureši, ani to nezkoušej!“.

Video Praha (Aktualizováno: 8:40 17. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na adresu protestujících Babiš novinářům sdělil, že v StB nebyl. „Vyhrál jsem třikrát soud a znovu ho vyhraju,“ dodal. Podle archivních dokumentů byl Babiš, někdejší člen komunistické strany, od roku 1982 tajným spolupracovníkem totalitní tajné policie. Babiš to odmítá a vedl kvůli tomu soudní spor na Slovensku. Hodinu po Babišovi květinu na Národní přinesli i pracovníci prezidentské kanceláře.

VIDEO: Byl jsem člen KSČ a nejsem na to pyšný, řekl Babiš. Podívejte se na projevy v Národním muzeu

Číst článek

Slovenské nižší soudy mu nejprve daly za pravdu, po zásahu ústavního soudu ale Babišovu žalobu, že je evidován jako agent neoprávněně, zamítly. Babiš se nyní prostřednictvím ústavní stížnosti snaží zvrátit rozhodnutí slovenských soudů. Loni v prosinci Babiš neuspěl se žalobou na Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva.

Premiér Národní třídu vnímá jako symbolické místo svobody a demokracie. K ultimátu, která v sobotu zazněla na demonstraci na Letné, uvedl, že nechápe, proč demonstrující chtějí jeho demisi. „Co se stane? Padne vláda, budeme mít krizi. Já to nechápu,“ řekl.

Za absurdní považuje to, že demonstrující po něm chtějí, aby vrátil Agrofert, když ho nemá. Uvedl také, že někteří poslanci, kteří se účastní demonstrací na Letné, rozkradli tuto zemi za posledních 30 let.

Babiš se z Národní třídy odebral v doprovodů členů vlády pěšky k Národnímu muzeu, kde se dopoledne s premiéry zemí V4 a předsedou Německého spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem zúčastní slavnostního programu k 30. výročí sametové revoluce a přednese projev.

Cestou si Babiš všiml nepořádku v dolní části Václavského náměstí a utrousil, že by si to měl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uklidit. Babiše doprovázeli téměř všichni členové vlády za hnutí ANO, chyběli ministři životního prostředí a obrany Richard Brabec a Lubomír Metnar.

Kytice v koši

V loňském roce přišel Babiš položit květiny na Národní třídu krátce po půlnoci, protože brzy ráno měl odletět za synem do Švýcarska. S tím ale nesouhlasili politický aktivista Otakar van Gemund a další členové skupiny Kaputin, kteří kytici vyhodili do koše. V koši skončily i další květiny, které položil předseda SPD Tomio Okamura a které zaslal prezident Miloš Zeman. Zeman následně označil ty, kteří vyhazují kytice do koše, za primitivní hlupáky.

Letná očima politologa: Babiš bude nervózní, aktivní společnost je ale výstraha všem politikům

Číst článek

Gemund poté svůj čin okomentoval v rozhovoru pro Seznam zprávy. „Památník 17. listopadu na Národní třídě považuji za symbol demokracie v zemi a lidé jako Babiš či Okamura se podle demokratických pravidel nechovají,“ řekl van Gemund.

Pokuta pro aktivisty

Policisté tento čin vyhodnotili jako přestupek proti majetku a občanskému soužití a případ předali městské části Praha 1. Ten jednomu z aktivistů vyměřil pokutu 2000 korun a druhému 4000 korun.

„Odbor občansko-správních agend úřadu Prahy 1 uznal dva obviněné vinnými ze spáchání přestupku proti majetku. Což porušili tím, že neoprávněně odebrali z pietního místa kytice, které tam při příležitosti významného výročí položil prezident republiky Miloš Zeman, předseda vlády Andrej Babiš a pan Tomio Okamura,“ popsala pro Radiožurnál mluvčí městské části Kateřina Písačková.

Květiny od premiéra @Andrej Babiš a předsedy SPD @Tomio Okamura ještě předtím, než je policie z koše uklidila. Demonstranti je tam vyhodili v pět ráno. @Radiožurnál @iROZHLAS.cz

07:22 – 17. 11. 2018

9 47

vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme