STEM: Žebříčku popularity politiků dál kraluje Babiš, za ním skončili Schillerová a Bartoš

Nejlépe hodnoceným českým politikem zůstává premiér a šéf ANO Andrej Babiš, jeho popularita ale klesá. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM. Na druhém místě v žebříčku skončila ministryně financí Alena Schillerová za ANO a předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Premiér Andrej Babiš opět obsadil v žebříčku popularity politiků první místo, příznivě jej vidí necelá polovina občanů, konkrétně 45 procent. Podíl jeho sympatizantů je ale již znatelně nižší než podíl jeho odpůrců, uvedla agentura STEM.

„Na začátku roku byl poměr příznivých hodnocení vůči nepříznivým 48 procent versus 51 procent. Nyní je to 45 procent versus 54 procent,“ uvedl STEM.

Průzkum se uskutečnil po zveřejnění auditů Evropské komise na dotace pro Agrofert a v období veřejných protestů vůči premiéru Babišovi.

Druhé místo patří ministryni financí Aleně Schillerové, příznivě ji ve výzkumu STEMu hodnotilo 40 procent dotázaných. A jen s minimálním odstupem skončil třetí v pořadí předseda Pirátů Ivan Bartoš (39 procent).

Stále lepší hodnocení mají ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD, ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (oba za ANO).

Hodnocení se pak nemění například u šéfa SPD Tomia Okamury. „Po menším výkyvu v lednu je nyní hodnocen stejně jako v minulém roce,“ uvedl STEM.

Neznámý ministr Kremlík 

Nejméně známým členem vlády byl potom ministr dopravy Vladimír Kremlík za ANO, který je ve vládě od konce dubna. Z déle působících ministrů lidé velmi málo znají ministra obrany Lubomíra Metnara za ANO, ministra školství Roberta Plagu z ANO a ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD. Nezná je zhruba polovina dotázaných.

Tři procenta pro Trikolóru? ‚Z velké části jsou to asi voliči ANO,‘ vysvětluje sociolog Prokop

Číst článek

Málo známými ministry jsou také Karel Havlíček za ANO, který vede resort průmyslu a obchodu, a šéf resortu zemědělství Miroslav Toman z ČSSD.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová, kvůli které protestovalo na pražské Letné několik stovek tisíc lidí, je vnímána pozitivně třetinou občanů. Naopak polovina lidí na ni má negativní názor.

Výzkum agentury STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 14. až 30. června 2019. Na otázky odpovědělo 1004 respondentů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme