Žebříček absencí premiérů ve sněmovně: Babiš chyběl u většiny hlasování, na druhém místě skončil Zeman

„Už sem chodit nebudu,“ prohlásil o Poslanecké sněmovně minulý týden premiér Andrej Babiš (ANO). V dolní komoře přitom už nyní často chybí. Ve srovnání se svými předchůdci, jak zjistil server iROZHLAS.cz, má absenci na hlasováních vůbec nejvyšší, konkrétně přes 73 procent. A nejen to: do sněmovny nechodí mnohdy ani na ústní interpelace, od posledních voleb do sněmovny nebyl ani na polovině z nich.

data Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Když poslanci minulý týden řešili vládní daňový balíček, jednání na plénu provázely zdlouhavé hádky. Premiéra Andreje Babiše rozčílily natolik, že pro server Novinky řekl, že do sněmovny už chodit nebude. „Už dvě hodiny tady nepracuju, já už sem ani chodit nebudu. Je to skandál, nemůžu pracovat,“ prohlásil.

Rekordní absence

Server iROZHLAS.cz se proto na Babišovu účast na hlasováních ve sněmovně blíže podíval a porovnal ji s údaji předchozích českých premiérů, kteří byli zároveň poslanci. Ukázalo se, že Babiš na jednání dolní komory chodí ze všech předsedů vlád vůbec nejméně. Z jednání se omluvil nebo nepřihlásil k hlasovacímu zařízení ve více než 73 procentech případů.

Za ním je s odstupem s absencí skoro 60 procent nynější prezident Miloš Zeman. Předtím ještě coby předseda dolní komory přitom podle svých slov navrhoval, aby se poslancům za vysokou absenci snižoval plat. Za Zemanem v žebříčku s 52 procenty následují Václav Klaus (ODS) a Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Celkovou absenci českých premiérů, kteří byli zároveň poslanci, si můžete prohlédnout v následujícím přehledu:

Babiš přitom pravidelně nechodí ani na interpelace, na což si dlouhodobě stěžuje část opozice. Vláda je totiž podle Ústavy odpovědná právě dolní komoře. „Nekopu se do zadku, pracuju od rána do večera a každý se o tom může přesvědčit,“ prohlásil už dříve šéf kabinetu.

Z otevřených dat sněmovny je možné spočítat pouze účast na ústních interpelacích. Na premiéra a členy vlády se poslanci tradičně obracejí ve čtvrtek odpoledne. Od posledních voleb do sněmovny se Babiš účastnil ani ne poloviny z nich.

Absentéři mezi poslanci: nejvíc chyběl Schwarzenberg s Babišem. Naopak nejpilnější je Pirát Černohorský

Číst článek

Přesně: na ústní interpelace – které se tedy týkaly jeho osoby – došel a současně odpověděl na doplňující otázku v 38 procentech případů. Účastnil se i v dalších pěti procentech, kdy doplňující otázka nebyla položena či na ni nebylo odpovězeno.

Na aktuální dotazy zaslané prostřednictvím SMS a Úřadu vlády Babiš zatím nereagoval. Redakce se ho ptala, jestli svojí absencí neznevažuje sněmovnu coby instituci či zda si stojí za svým výrokem z minulého týdne. V minulosti svoji nepřítomnost omlouval například cestami do zahraničí či pracovní vytížeností.

Nicméně už dříve Babiš označil sněmovnu za žvanírnu a kritizoval dlouhé diskuse na její půdě. Sám přitom v době, kdy zastával post ministra financí, patřil například vedle Miroslava Kalouska z TOP 09 nebo Zbyňka Stanjury z ODS k těm nejvýřečnějším politikům, jak server iROZHLAS.cz spočítal předloni. V té době byla Babišova absence přes 62 procent.

kno, cib Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme