Návrh Pirátů neprošel. Sněmovna se nebude zabývat střetem zájmů premiéra Babiše

Sněmovna se nebude zabývat údajným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s auditem, který se týkal unijních dotací pro společnost Agrofert. Projednání požadovali Piráti. Chtěli po sněmovně, aby požádala Evropskou komisi (EK) o zveřejnění výsledků auditu do poloviny května, tedy ještě před volbami do Evropského parlamentu. Proti se v úterý postavili poslanci ANO, zatímco sociální demokraté a komunisté se hlasování zdrželi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Piráti chtějí, aby EK zveřejnila výsledky auditu do 15. května. K tomuto datu je má poslat českým úřadům, které budou mít na vyjádření dva měsíce. Předseda Pirátů Ivan Bartoš zdůvodnil žádost tím, že je v zájmu Babiše i ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), aby závěry auditu, ať už dopadl jakkoli, byly známy dříve než po evropských volbách.

Oettinger: Zprávu k auditu o Babišově možném střetu zájmů připraví Evropská komise do poloviny května

Číst článek

V pondělí Piráti pohrozili, že se obrátí na Soudní dvůr EU, pokud EK nezveřejní výsledky auditu do začátku května. Reagovali tak na informace z uzavřeného jednání výboru pro rozpočtovou kontrolu europarlamentu, podle nichž závěrečné zprávy z auditu připraví dvě příslušná ředitelství EK do 15. května.

Bartoš připomenul, že EK prováděla audit v lednu a únoru. Jeho výsledky slíbila podle předsedy Pirátů zveřejnit tento měsíc, stejně jako výkladu unijního nařízení o střetu zájmů.

Podezření, že Babiš porušuje unijní nařízení o střetu zájmů platné od loňského srpna, vznesla nevládní organizace Transparency International ČR. Babiš podle jejího právního názoru může i po vložení holdingu Agrofert do svěřenských fondů holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku. Babiš to odmítá.

Evropský parlament loni v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Poslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert.

Český Státní zemědělský intervenční fond od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme