Nechci do sporu o Radě České televize vstupovat, ale jsem pro změnu volby, píše Babiš osobnostem

Najděte způsob, jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby, vzkázaly v otevřeném dopise desítky osobností premiéru Andreji Babišovi (ANO). Reagují na kontroverzní odvolání dozorčí komise Rady ČT, které řada odborníků i politiků považuje za protiprávní. „Neumím a nechci do takového sporu vstupovat. Důvod je jednoduchý, jsem totiž politik," píše Babiš v odpovědi, kterou má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Premiér Andrej Babiš se v dopise vymezuje vůči senátorům, kteří označili odvolání dozorčí komise za pochybení a požádali volební výbor Poslanecké sněmovny, aby se jím na své nejbližší schůzi zabýval. „Neumím a nechci do takového sporu vstupovat. Důvod je jednoduchý, jsem totiž politik, a na rozdíl od svých kolegů ze Senátu nechci vyvíjet na nezávislou instituci, jakou Rada ČT bezesporu je, žádný politický tlak,“ píše Babiš.

Rada České televize zvolila novou dozorčí komisi. Návrh na odložení volby o dva týdny neprošel

Číst článek

„A tak vás mohu požádat jen o to, abyste v případě jakéhokoliv podezření na porušení zákona využili právní prostředky, které vám k obraně demokratický stát nabízí, a zároveň respektovali, stejně jako já, aktuální složení Rady ČT, tak jak ho v tajném hlasování zvolila Poslanecká sněmovna,“ pokračuje dále premiér.

V další části dopisu ale Babiš připouští, že by byl pro změnu systému, kterým se radní nominují a volí. V současnosti patnáctičlenou radu, která má kontrolovat fungování České televize, vybírají poslanci. Podle Babiše by se Česko mohlo inspirovat v zahraničí.

„Osobně bych určitě preferoval návrh, který současný proces odpolitizuje, a v minulosti už jsem to také několikrát zmínil. Bohužel, nikdo zatím s takovým návrhem, který by měl širokou podporu celého politického spektra, nepřišel. Já bych ho ale podpořil,“ tvrdí Babiš, který je poslancem už od roku 2013.

Osobnosti píší Babišovi

Dopis adresovaný premiérovi podepsali například bývalý předseda Rady ČT Milan Uhde, biskup Václav Malý, astrofyzik Jiří Grygar, ředitel divadla Semafor Jiří Suchý, režisér Jan Svěrák nebo herec Bolek Polívka. 

Premiér, známý svými osobními útoky na redaktory České televize a výroky o „zkorumpované pakáži, která točí na objednávku“ a odmítáním odpovědět slovy „sorry jako“, na závěr dopisu veřejnoprávní televizi chválí. „Osobně s vámi souhlasím v tom, že Česká televize v době pandemie covid-19 obstála a svou roli plnila a plní velice dobře,“ píše Babiš a zmiňuje vzdělávací a výchovné pořady pro děti, kanál ČT3 nebo zpravodajství kanálu ČT24, které označuje za vysoce profesionální. „Lidé si bez něj svůj život umí jen těžko představit,” dodává.

Dopis premiér uzavírá tvrzením, že nezávislost médií veřejné služby má jeho podporu. „Osobně doufám, že i tímto dopisem zabráním další eskalaci,“ píše.

Vít Svoboda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme