Nikde není zákon, že musím být ve vládě. Rozhodne hnutí ANO, řekl Babiš pro Českou televizi

Premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš připustil debatu o osobě příštího premiéra. „To není nikde jako zákon, že já tam musím být, to si musí rozhodnout hnutí ANO,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Prezident Miloš Zeman už dříve avizoval, že druhý pokus o sestavení vlády připadne právě Babišovi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš po středečním zasedání vlády ve Strakově akademii. | Zdroj: ČTK

Babišova vláda podala demisi. Poslanci neschválili Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS

Číst článek

„Je to otázka na hnutí ANO. Neměl jsem sen být premiérem, ale šel jsem s tím do voleb. Samozřejmě je to k debatě... Nikde není zákon, že tam (ve vládě, pozn. red.) musím být, to si musí rozhodnout hnutí ANO," řekl Babiš v rozhovoru pro Českou televizi.

Podle Babiše jsou důležitými vlastnostmi pro nového premiéra jazyková vybavenost ,schopnost vyjednávat a navazovat kontakty v zahraničí. Na otázku, jestli by ho mohl nahradit vicepremiér Richard Brabec, odpověděl šéf hnutí ANO: „Já mu to říkám, ale on z toho má velký stres.“

Podle Babiše bude muset rozhodnout hnutí ANO. „Otázka je, jestli si hnutí nechá diktovat… Těch možností je vícero, i koaličních, i eventuálně s jednou stranou v menšině. Uvidíme,“ dodal na závěr Andrej Babiš.

Poslanecká sněmovna v úterý nevyslovila vládě Andreje Babiše důvěru. Jeho kabinet si hned ve středu ráno odhlasoval podání demise, kterou by měl premiér doručit prezidentu republiky.

Miloš Zeman už několikrát zopakoval, že i druhý pokus na sestavení vlády dostane právě předseda vítězného hnutí ANO. Tentokrát ale požaduje prezident po Babišovi většinu 101 poslanců. Proto se už premiér v demisi začal scházet se zástupci ostatních parlamentních stran.

pj, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme