Babiš: Semafor není nařízení. Se zavíráním barů a restaurací se v ‚červených‘ zónách nepočítá

Vláda neplánuje zavádět ekonomická omezení pro regiony, které se na tzv. semaforu rizika šíření koronaviru ocitnou v nejzávažnější, tedy červené skupině. Premiér Andrej Babiš (ANO) to ve čtvrtek řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Uvedl také, že kraje dostanou před zveřejněním mapy prostor, aby proti klasifikaci vznesly své případné výhrady.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO

Premiér Babiš (ANO) také připomněl, že nejrizikovějším místem šíření koronaviru jsou bary. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„S tím se v tuto chvíli skutečně nepočítá,“ odpověděl předseda vlády na dotaz, zda se může stát, že by se v „červených“ regionech zavíraly bary, omezovala se otevírací doba restaurací nebo se zaváděly hodiny vymezené seniorům pro nákupy v obchodech.

„Hygienici k tomu přistupují velice citlivě. Řeší to tak, aby nedošlo k dalším omezením, k ekonomickým problémům,“ prohlásil premiér.

Hřib: Praha nemá více nakažených než jiné regiony, v data ministerstva zdravotnictví nemám důvěru

Číst článek

Připomněl, že nejrizikovějším místem pro šíření viru jsou bary. Za odstrašující případ označil následky večírku v pražském podniku Techtle Mechtle, po němž hygienici evidují přes 150 nakažených. Zdůraznil, že by lidé měli mezi sebou dodržovat doporučené vzdálenosti. „Chápu, že pro některé lidi už je to otravné,“ řekl také.

K systému semaforu už vyjádřil výhrady primátor Prahy Zdeněk Hřib, který ve čtvrtek uvedl, že hlavní město pošle do pátku své připomínky ministerstvu zdravotnictví. Některá kritéria hodnocení situace v regionech jsou podle vedení pražského magistrátu subjektivní. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí řekl, že Praha je momentálně jediným regionem zařazeným do žlutého, tedy druhého nejrizikovějšího stupně čtyřstupňové klasifikace.

Babiš k tomu podotkl, že barvy jednotlivých oblastí se teprve budou tvořit, takže nechápe, proč je pražský primátor komentuje. Klasifikaci navrhne ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, projedná ji s krajskými řediteli hygienických stanic a hlavní slovo bude mít podle Babiše hlavní hygienička Jarmila Rážová. V pondělí dopoledne dostanou návrh hejtmani a budou se k němu moci vyjádřit.

„Celý ten semafor je služba občanům, doporučení. Není to nařízení. Chceme lidi informovat,“ uzavřel premiér.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme