Babiš má stále vliv na média ve svěřenském fondu, píše černošický úřad v rozhodnutí o střetu zájmů

Zaměstnanci odboru přestupků Městského úřadu Černošice rozhodli, že premiér Andrej Babiš (ANO) ovládá média, která spadají do svěřeneckých fondů. Vyplývá to podle nich z jejich statutu. Babiš má podle rozhodnutí nejen vliv na správce fondu, ale také může svůj majetek získat rychle zpět, pokud skončí jako poslanec. Rozhodnutí, ze kterého citují Hospodářské noviny, vydal úřad na konci ledna a vyměřil premiérovi pokutu 200 tisíc korun.

Černošice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Andrej Babiš během návštěvy Bílého domu 7. března 2019, zachycen fotografem agentury Reuters po schůzce s Donaldem Trumpem. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Dokument, ze kterého citují Hospodářské noviny, potvrzuje také odvolání Babišova právníka Václava Knotka, které poslal krajskému úřadu na začátku února. Podle něj je vysvětlení černošického úřadu nesrozumitelné a zmatené a úředníci se nezabývali důkazy, které předložil premiér.

Druhý Babišův dopis eurokomisaři ke střetu zájmů: Když se budou řešit dotace, opustím místnost

Číst článek

Podle Černošic je ale Babiš vinen ze spáchání přestupku. „Na základě provedených důkazů a uvedeného posouzení správní orgán nemá pochybnost o tom, že obviněný je ovládající osobou uvedených mediálních společností, a proto rozhodl o jeho vině u uvedeného přestupku,“ píše se v patnáctistránkovém dokumentu.

„Jak bylo řízením prokázáno, uvedený přestupek byl spáchán z nedbalosti, a na základě provedených důkazů osobně obviněným. Jeho následkem je porušení neslučitelnosti výkonu funkce veřejného funkcionáře a funkcí osoby s rozhodujícím vlivem v mediálních společnostech…,“ uvádí se také v textu.

K rozhodnutí přispělo i to, že premiér může majetek získat rychle zpátky, pokud skončí jako poslanec a také v případě, že by zákon o střetu zájmů přestal platit. „Akcie budou vráceny zakladateli bez zbytečného prodlení po skončení správy fondu, pokud zakladatel nebude vykonávat funkci poslance,“ stojí přesně v rozhodnutí.

Černošický úřad upozornila na střet zájmů Transparency International loni v létě. Česká pobočka této neziskové organizace si stěžovala na společnost MAFRA, do které patří Mf Dnes, Lidové noviny, ale také rozhlasové vysílání Londa nebo televize Óčko. Podle zákona o střetu zájmů nesmí poslanec nebo člen vlády vlastnit ani ovládat média.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme