Zeman se nechá naočkovat v půlce ledna, potvrdil Babiš. Využije vakcínu, která bude k dispozici

Prezident Miloš Zeman se proti koronaviru nechá očkovat v druhé polovině ledna. Využije vakcínu, která bude v té době k dispozici, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po novoročním obědě v Lánech. S hlavou státu také probrali epidemickou i ekonomickou situaci. V polovině ledna se v Lánech sejde poradní tým prezidenta za účasti Babiše a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO).

Praha (Aktualizováno: 15:09 3. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO) během novoročního oběda v Lánech | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Zeman se podle Babiše nechá očkovat v druhé polovině ledna při pravidelné lékařské prohlídce. Prezident v minulosti řekl, že si počká až na vakcínu, která se bude podávat pouze v jedné dávce. Nyní je k dispozici očkovací látka od firem Pfizer a BioNTech, která se podává ve dvou látkách.

Opatření proti koronaviru by se podle Babiše mohla projevit po 10. lednu. „Samozřejmě je důležité bojovat proti sociálním a ekonomickým dopadům, proto jsme udělali rozpočet, který je pro investice a podporuje naše podnikatele a zaměstnance,“ řekl premiér na brífinku.

Při schůzce v Lánech řešili vedle očkování také zahraniční politiku a obchodní dohodu s Čínou nebo Spojenými státy.

Zatněme ještě zuby. Naše hlavní zbraně jsou solidarita a nezištná pomoc, řekl na Nový rok premiér Babiš

Číst článek

Novoroční oběd Zemana a Babiše začal po 13.00. Oproti původním plánům se sešli bez rodin. Důvodem jsou opatření proti šíření koronaviru. Oběd se měl nejprve konat za účasti manželek i dětí, po kritice ale politici ustoupili a domluvili se na schůzce ve dvou. Podle fotografií zveřejněných mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem se Babiš na začátek setkání podepsal do pamětní knihy.

Setkání ‚v lepších časech‘

Zeman do Lán stejně jako před rokem pozval kromě Babiše i jeho ženu Moniku s dětmi Vivien a Frederikem. Zúčastnit se měla také první dáma Ivana s dcerou Kateřinou.

Plán se ale dočkal ostré kritiky opozice i veřejnosti. Oběd totiž připadl na období přísných protiepidemických opatření, kdy se na veřejnosti mohou setkávat jen dva lidé. Babiš i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) formát oběda hájili. Byl podle nich v souladu s protiepidemickými předpisy, protože se koná v domácnosti, nikoli na veřejnosti. Nakonec se ale premiér s prezidentem rozhodli poobědvat jen spolu. S rodinami se podle premiéra setkají „v lepších časech“.

Pro CNN Prima News v neděli Babiš řekl, že vynechat rodiny ze setkání navrhly dcery obou politiků Kateřina a Vivien, podle nichž společné setkání v současné době není dobrý nápad.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že k obědu se podávala pražská šunka od kosti a lánský bažant s nudlemi. Loni i předloni se při novoročním obědě podávala paštika z kachních jater na portském víně a candát pečený na másle se zámeckými bramborami. Menu uzavřel citronový a malinový sorbet s jahodami.

Babiš se na začátek setkání podepsal do pamětní knihy | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Zdeňka Trachtová, gak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme