Mám signály, že financování nebylo v pořádku, říká Babiš k odchodu šéfky pozemkového úřadu

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš naznačil souvislost avizovaného odchodu ředitelky Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatavy Maradové s financováním úřadu. Ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO) ve středu nařídil audit úřadu. Babiš na tiskové konferenci uvedl, že Maradovou viděl v životě pouze jednou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle dřívějšího vyjádření Maradové uvolnění pozice přispěje ke koaličním vyjednáváním o složení vlády. ANO nyní jedná s ČSSD o koaliční spolupráci ve vládě, kterou by tiše podporovali komunisté.

„Doufejme, že to financování bylo v pořádku, já mám značné signály, že nebylo,“ poznamenal premiér. Milek ve středu ráno řekl, že vnitřním auditem úřad prošel naposled v roce 2015. O důvodech, proč Maradová odchází, nechtěl spekulovat. Sám však připustil, že výhrady k její práci měl. Na opakovaný dotaz, k čemu přesně, uvedl, že k řízení úřadu.

Ředitelka pozemkového úřadu Maradová končí ve funkci. 'Prospěje to vyjednávání o nové vládě,' říká

Číst článek

Dodal, že bude chtít zkontrolovat podřízené organizace pod ministerstvem, včetně SPÚ, což také ředitelům včetně Maradové řekl.

Maradová by funkci podle informací ČTK měla opustit asi během měsíce. Milek ve středu řekl, že rezignaci ještě nedostal. Zároveň odmítl vyjádření Maradové o politické motivaci její rezignace. Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) vidí za odchodem nátlak a snahu ANO měnit lidi ve státní správě.

Státní pozemkový úřad spravuje a prodává státní zemědělský majetek, stará se o pozemkové úpravy a řeší restituční žádosti. Sedmačtyřicetiletá Maradová vedla úřad od poloviny června 2014. O místo se tehdy ucházelo 12 lidí, Jurečka ji jmenoval na základě doporučení výběrové komise.

Řízením pozemkového úřadu byl před ní pověřen Martin Vrba po odvolání bývalého ředitele Petra Šťovíčka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme