Babišův střet zájmů trvá, dokud má z Agrofertu hospodářský zájem, píše Respekt s odkazem zprávu právníků

Andrej Babiš musí zpřetrhat své současné vazby na Agrofert, nebo se firma bude muset vzdát čerpání evropských dotací. Uvádí to týdeník Respekt s odkazem na zprávu, kterou zpracovali právníci Evropské komise. V sobotu o ní informoval britský deník The Guardian a francouzský Le Monde. Babiš odmítá, že by byl ve střetu zájmů. Podle jeho vyjádření pro Radiožurnál se „chová přesně podle zákona“.

Praha / Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Právní analýza vznikla na podnět ředitelství Evropské komise pro regionální politiku. Potvrzuje podezření, že Babišova pozice premiéra není podle nových předpisů Evropské unie slučitelná s tím, aby Agrofert pobíral peníze z evropských fondů.

Podle nového evropského nařízení z letošního léta ke střetu zájmů dochází, je-li z rodinných důvodů, z důvodů citových vazeb, z důvodů politické nebo národní spřízněnosti, z důvodů hospodářského zájmu nebo z důvodů jiného přímého či nepřímého osobního zájmu ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí“, cituje dokument Respekt.

Chovám se podle zákona, říká Babiš ke zprávě EK. Podle Transparency je to šachmat dotacím Agrofertu

Číst článek

Právní posudek uvádí, že Andrej Babiš vystupuje z pozice takzvaného beneficienta, tedy někoho, kdo má prospěch z fungování svěřenských fondů, do kterého loni Agrofert vložil. „Smyslem fondů je řídit společnost Agrofert a Agrofert group a chránit zájmy zakladatele fondů (tedy pana Babiše),“ cituje časopis z dokumentu.

Analýza dodává, že nezáleží na tom, zda Babiš nyní nějak zasahuje do fungování společnosti. Důležité je pouze to, že má zájem, aby se fondům a firmě dařilo, čímž je podle právního stanoviska naplněn výše zmíněný „hospodářský zájem“.

Dokument dále konstatuje, že je naplněna i klauzule o konfliktu zájmů „z rodinných důvodů“, a to kvůli působení premiérovy manželky Moniky.

Jedinými způsoby, jak by podle analýzy šlo vyřešit střet zájmů, je, aby Babiš zpřetrhal veškeré vazby na Agrofert a z jeho fungování neprofitoval, nebo aby firma nečerpala dotace. Zbylou možností potom zůstává, aby se předseda hnutí ANO vzdat v politice všech rozhodování, kde by se mohl ocitnout ve střetu zájmů.

Šachmat pro miliardové dotace

Babiš Radiožurnálu napsal, že analýzu právníků Evropské komise neviděl a dozvěděl se o ní z médií. Až bude zvěřejněno oficiální vyjádření, vyjádří se k němu údajně Babišovi čeští právníci.

Guardian: Evropská komise viní Babiše ze střetu zájmů v souvislosti s dotacemi Agrofertu

Číst článek

„S úryvky zprávy, které jsem viděl v médiích, ale zásadně nesouhlasím a mám pro to jasné argumenty. V žádném střetu zájmu nejsem, chovám se přesně podle zákona, tak jak jej přijal parlament a po mně český právní systém na základě lex Babiš vyžadoval. Svěřenské fondy neřídím ani neovládám, nemám na to ani čas, naplno se věnuji práci premiéra, často i 18 hodin denně, každý kdo se podívá, co všechno dělám, to pochopí,“ tvrdí Babiš ve zprávě.

Babiš v e-mailu zaslaném deníku Guardian označil analýzu Evropské unie za lži a obvinil protikorupční organizaci Transparency International, která u Evropské komise podala příslušný podnět, z „šíření nesmyslů“.

„Podnět Transparency International je plně oprávněný, právníci Komise vidí situaci stejně. Je to šachmat pro miliardové dotace pro Agrofert a Babiše. Peníze se budou vracet zpětně, uvidíme, kolik miliard. Střet zájmů musí Babiš vyřešit, postavit se k tomu čelem – prodat Agrofert, nebo odejít z vlády,“ napsal serveru iROZHLAS.cz ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme