VIDEO: Nemůžeme vyloučit ani lockdown. Přestaňme situaci zlehčovat, řekl Babiš

„Situace je skutečně vážná,“ prohlásil na páteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Vážnost současného vývoje epidemie koronaviru v Česku potvrdil i premiér Andrej Babiš (ANO), který uvedl, že vláda nemůže vyloučit ani vyhlášení lockdownu. „Přestaňme situaci zlehčovat. Covid není výmysl, ale skutečná věc,“ řekl Babiš s tím, že někteří lidé i přesto nedodržují základní hygienická opatření, jako je nošení roušek.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:52 9. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lockdown by znamenal nutnost kompletního uzavření ekonomiky jako na jaře v počátcích epidemie. Babiš proto důsledně požádal veřejnost, aby respektovala přijatá vládní opatření.

„Chápu, že toho mají všichni plné zuby. Je to otravné, zase nějaká pravidla. Teď se ale musíme semknout a společně ten vir porazit,“ pokračoval premiér. „Skutečně potřebujeme každý den slyšet zprávy o zemřelých, aby to lidi přesvědčilo nosit roušku?“

V případě úplného uzavření života země se podle ministra zdravotnictví počítá s omezením vycházení z domu mimo pracovní povinnosti. Plány pro černý scénář ale nepočítají s tím, že nikdo nebude moct opouštět domov.

PŘEHLEDNĚ: Od pátku zavřené posilovny, od pondělí kina, částečně školy. Jaká omezení začínají platit?

Číst článek

„Bylo by zřejmě omezeno vycházení v mimopracovních aktivitách na ještě nespecifikovanou vzdálenost od domu, lidé by mohli chodit nejvýš ve dvou,“ vysvětlil Prymula po tiskové konferenci.

Ministr také vyzval zdravotníky pracující v jiných profesích, aby pomohli při epidemii koronaviru. Kapacity zdravotnictví jsou podle něj omezeny i počty zaměstnanců. Za jediný den se podle něj covidem-19 nakazilo 85 lékařů a téměř 200 sester.

„Budeme potřebovat ruku každého z nás, chceme vyzvat zdravotníky i v jiných profesích, aby pomohli,“ popsal Prymula na tiskové konferenci. Přidal, že v call centrech se na trasování nakažených koronavirem podílí přes tisíc lidí. Ve čtvrtek uskutečnili 95 tisíc hovorů.

Pomoc podnikatelům

Státní pomoc pro podnikatele omezené vládními opatřeními proti covidu-19 by měla být podle Babiše cílenější než na jaře. Kompenzace se budou řešit především příští týden a na starosti je bude mít vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Diskutovat se bude mimo jiné o odpuštění odvodů na sociální pojištění firmám do 50 zaměstnanců.

Premiér řekl, že se na vládu obrací řada zástupců za stejné obory. Vybídl proto svazy, aby se sjednotily a s vládou o jednotlivých hospodářských odvětvích mluvily jedním hlasem. „Chtěli bychom to dělat cíleně, ne plošně jako za první vlny (epidemie),“ dodal ke kompenzacím.

Plaga: Rozdělení tříd na 2. stupni je pro provoz škol nejméně náročné. Děti by se o volnu neměly stýkat

Číst článek

V Česku v pátek začala platit část zpřísněných opatření, kterými chce vláda zpomalit šíření epidemie nového koronaviru. Platit mají do 25. října. Restaurace podle nich musejí zavírat nejpozději ve 20.00, otevřít nesmějí posilovny, bazény nebo zoologické zahrady. Ještě výraznější omezení začnou platit v pondělí.

V zemi se od začátku epidemie covidu-19 v březnu nakazilo více než 100 tisíc lidí. V tomto týdnu počty případů nemoci covid-19 v Česku už potřetí překonaly rekord. Podle údajů deníku The New York Times je Česká republika podle počtu případů nakažených za uplynulý týden na 100 tisíc obyvatel na čtvrtém místě ve světě.

Celkově je Česku v počtu nakažených od počátku pandemie na 100 tisíc obyvatel na 40. místě na světě, v rámci Evropské unie na šestém místě. Hůře jsou na tom jen Španělsko, Lucembursko, Belgie, Francie a Švédsko.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme