Neviděl jsem ji, nemám ji ani ji nechci vidět, říká Babiš k návrhu auditní zprávy z Bruselu

Je potřeba zase kopat do Babiše, tak reagoval premiér a šéf ANO ve vysílání Radiožurnálu na otázky spojené s vyšetřováním jeho údajného střetu zájmů. Předseda vlády podle svých slov zprávu Evropské komise neviděl a vidět nechce, uvedl v rozhovoru.

Audio Praha (Aktualizováno: 18:34 31. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České úřady už dostaly předběžný výsledek auditu, který prováděla Evropská komise kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Dokument má kromě ministerstva financí také ministerstvo pro místní rozvoj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Dvacet minut Radiožurnálu s premiérem Andrejem Babišem

Hospodářské noviny napsaly, s odkazem na nejmenované zdroje, že podle komise je Babiš ve střetu zájmů. Ten to ale odmítá. „Zásadně odmítám tvrzení, že budeme vracet peníze. Nebudeme nic vracet," uvedl.

„Každý o auditu mluví, ale já nechápu, jak to někdo může komentovat. Jde o předběžnou zprávu. Evropská komise v ní, na rozdíl od té původní zprávy, která unikla také do médií, mluví o českém zákonu o střetu zájmů. Naši legislativci na to ale mají úplně jiný názor.“ 

Podle Babiše je před hodnocením obsahu zprávy nutné počkat na její českou verzi. Od té doby bude mít česká strana dva měsíce na vyjádření.“ Stanovisko Evropské komise ohledně střetu zájmů se tak ještě může změnit, předpokládá premiér.

Audit odtajněn. ‚Ovládá dva svěřenské fondy a také skupinu Agrofert,‘ píše se o Babišovi ve zprávě

Číst článek

Předseda vlády podle svých slov zprávu Evropské komise neviděl a vidět nechce. Posouzení jejího obsahu hodlá přenechat právníkům. „Musí to zhodnotit čeští právníci, já jsem ale vždy postupoval podle českých zákonů,“ řekl Babiš.

Poslanci podle něj obsah zprávy nemohou informovaně komentovat. „Je to 74 stran anglického textu, takže pochybuji, že o tom poslanci informují objektivně. Kolegové budou měsíc čekat na českou verzi a od té doby budou dva měsíce na vyjádření české strany. Je ale potřeba zase kopat do Babiše,“ uvedl v rozhovoru.

Nový ministr kultury

Babiš vyjádřil své stanovisko i ke stávající situaci kolem ministerstva kultury. „Pan Šmarda je žoviální, ale nehodí se na ministra kultury. Možná to ale zvládne,“ uvedl na adresu Michala Šmardy (ČSSD), kterého sociální demokracie navrhla na post nového ministra.

Jsem šokován, zákony neporušuji, říká Babiš o návrhu auditu z Bruselu. Tvrdí, že Česko peníze vracet nemusí

Číst článek

S Antonínem Staňkem, který v polovině května oznámil svoji rezignaci kvůli odvolání ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa, dle svého vyjádření premiér neměl problém. „Rozumím stanovisku prezidenta Zemana. Hospodaření v Národní galerii vyvolává velké pochybnosti, ale je to v kompetenci ČSSD,“ řekl.

Babiš se vyjádřil také k výběru předsedy Evropské komise. „Souhlasím s názorem, že by se předseda neměl vybírat ze spitzenkandidátů. Je potřeba zvolit osobnost, která bude mít charisma a všem bude měřit stejným metrem.“

Slovenský eurokomisař Maroš Šefčovič však post podle předsedy vlády pravděpodobně nedostane. „Mohl by ale být vysokým komisařem,“ uvedl. Visegrádská čtyřka je podle Babiše v současnosti dostatečně silná na to, aby z jedné z jejích zemí předseda pocházel. „Budeme to řešit 21. června, kdy zasedá Evropská rada,“ uzavřel Babiš.

Jan Pokorný, gak, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme