Památník na Národní třídě obklopily svíčky a květiny. Ve Slavii odhalili bustu Václava Havla

Česko si připomíná události 17. listopadu v letech 1939 a 1989. Mezi prvními – ještě za tmy – přišli k památníku Sametové revoluce na pražské Národní třídě premiér Andrej Babiš (ANO) se svými stranickými kolegy Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou. Dopoledne proběhlo také pietní shromáždění u Hlávkovy koleje v Praze. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima na něm vyzval k osobní odpovědnosti.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 21:36 17. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Již před půl sedmou přišel na Národní třídu premiér Andrej Babiš (ANO) s ministry Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou. Proč dorazili ještě za tmy? „Nám řekla ochranka, že na nás budou házet vajíčka, tak proto jsme přišli brzo,“ zdůvodnil Babiš České televizi.

U památníku jsou od rána demonstranti, podle České televize volali různá hesla na předsedu vlády i ráno, když přišel. Pietní místo ale hlídají policisté a k výrazným incidentům nedošlo.

Protestující mají například transparent s nápisem „Kytky od estébáků a ruskočínských kolaborantů sem opravdu nepatří! Tak snad už je to letos naposled!“

Článek pokračuje pod online reportáží.

Na místo od rána přicházejí i další politici, po 8.00 položil k památníku věnec také zástupce Kanceláře prezidenta republiky. Přihlížející na něj křičeli: „Ruský šváb“. Naopak zástupce Pirátů Ivana Bartoše s Olgou Richterovou a dalšími přivítali skandováním: „Děkujeme.“

Pietní shromáždění tradičně proběhlo i u Hlávkovy koleje v Praze, na kterém vystoupil například bývalý prezident Václav Klaus. „Začínáme mít obavu, že se navracejí časy, které by se nikdy neměly vrátit,“ řekl. 

Rakušan na Národní třídě: Kabinet se i v souvislosti s covidem tváří, že už nevládne

Číst článek

Naopak rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima uvedl, že žít v demokratické zemi nenese jen výhody s demokracií spojené, ale i odpovědnost každého z nás vůči ní. „Složité otázky, které společnost rozdělují, dokážeme řešit jen tehdy, pokud je budeme řešit společně,“ vyzval k osobní odpovědnosti.

Česko si ve středu připomíná 32 let od událostí, které vedly k pádu komunismu, a 82 let od uzavření vysokých škol nacisty. Na rozdíl od loňska, kdy se kvůli šíření koronaviru konaly akce převážně online, budou letos akce navzdory horšící se epidemii zpět na náměstích a v ulicích.

Připomínku historických okamžiků doplní debaty a demonstrace týkající se aktuálních témat, jako jsou občanská práva a opatření proti epidemii covidu-19. Na Národní dorazí během dne i další politici.

vtk, vis, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme