Babiš: Proč bychom přijímali syrské sirotky? Máme je i u nás a musíme je připravit na vstup do života

Česká republika nepřijme sirotky ze Sýrie, jak to navrhuje lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). „Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze,“ řekl v rozhovoru pro deník Právo premiér Andrej Babiš (ANO). Vadí mu, že je opomíjen konflikt na Ukrajině.

Praha (Aktualizováno: 11:46 15. 9. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko je podle premiéra solidární. „Od roku 2015 jsme do různých zemí kvůli migraci poslali 2,5 miliardy, pomáháme na místě v Sýrii lékaři i experty, v Česku jsme ošetřili 2500 pacientů včetně řady syrských dětí,“ popisuje Babiš.

Babiš chtěl Syřany ‚zaplácnout díry‘ na pracovním trhu. Teď je proti migraci, říká Benešík z KDU-ČSL

Číst článek

Premiér se pozastavil také nad tím, proč se stále mluví jen o Sýrii. „A když už jsme u těch sirotků, proč zase někdo pomíjí válku na Ukrajině? Tam nejsou? Tak proč bychom se měli starat právě o Syřany?“

Babiš opakovaně odmítá přijímání jakýchkoliv uprchlíků a považuje za svůj úspěch, že Evropská unie zrušila kvóty na přerozdělování migrantů. „To jsem byl hlavně já s maďarským premiérem (Viktorem) Orbánem. To my jsme ve čtyři ráno bojovali proti kvótám v Bruselu a dosáhli jsme zrušení toho nesmyslného systému,“ řekl Právu.

Opět také zkritizoval Německo, kterému se podle jeho slov migrace nepovedla. Babiš také zdůraznil, že navrhl způsob, jak bojovat proti migraci.

„V návrhu evropského rozpočtu jsem našel 75 miliard eur. Musíme dát víc peněz Řecku, Itálii, Maltě a Španělsku na ochranu hranic, dořešit schengenský prostor i situaci v Libyi, se severoafrickými zeměmi musíme uzavřít dohody, jako máme s Tureckem, a připravit Marshallův plán pro Afriku a Sýrii,“ popsal premiér.

Problémem podle něj je i legální migrace a cizinci v Česku. „Je pravda, že musíme zpřísnit tresty za převaděčství a musíme se zaměřit na účelové sňatky a zjednodušit návratovou politiku při delikvenci. Nepodceňujeme to, a proto připravujeme komplexní návrh. Do Vánoc by měl být hotov,“ dodal Babiš.

Útok proti skvěle fungující V4

Není to trest, hájila před hlasováním poslankyně ANO Charanzová sankční řízení s Maďarskem

Číst článek

Premiér se v rozhovoru distancoval od europoslankyň za ANO Dity Charanzové a Martiny Dlabajové, které hlasovaly pro to, aby začalo vyšetřování Maďarska kvůli ohrožení evropských hodnot.

„Jejich názor nesdílím a určitě bych tak nehlasoval. Všechno to považuji za útoky proti skvěle fungujícímu bloku V4, který převálcoval uprchlické kvóty, bojuje proti ilegální migraci a kritizuje návrh unijního rozpočtu, který při odchodu Británie skandálně navrhuje navyšovat peníze na struktury EU,“ řekl Babiš.

Babiš se domnívá, že ohrožení demokracie dokážou spíše „odhalit sami Maďaři nebo Poláci než europoslanci nebo úředníci v Bruselu“. „Česko své spojence každopádně neopustí. Určitě se mi nelíbí představa, že by Evropská komise vyšetřovala Polsko či Maďarsko. Kdo ví, jestli na základě vylhaných zpráv to třeba pak nemůže čekat Česko,“ dodal Babiš.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme