Soudce Šott dosud nevypracoval rozsudek v kauze Čapí hnízdo, o měsíc mu prodloužili lhůtu

Soudce pražského městského soudu Jan Šott dosud nevypracoval písemné odůvodnění rozsudku, kterým v únoru nepravomocně osvobodil předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo. Na vypracování rozhodnutí dostal další měsíc, lhůtu má do 12. dubna. Případ se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách, Babiš s Nagyovou vinu dlouhodobě odmítají.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Jan Šott

Soudce Jan Šott | Foto: René Volfík | Zdroj: iRozhlas

„Lhůtu pro písemné vyhotovení rozsudku mám vzhledem k rozsahu a složitosti věci a také kvůli mému souběžnému vytížení při vyřizování odvolací agendy prodlouženou do 12. dubna 2024. Na rozsudku samozřejmě průběžně pracuji,“ sdělil Šott Radiožurnálu.

To potvrdil ČT i mluvčí soudu Adam Wenig. „Důvodem prodloužení je rozsah této trestní věci a současné vytížení předsedy senátu při vyřizování odvolací agendy. Doplňuji, že předseda senátu na vyhotovení rozsudku průběžně pracuje,“ řekl ČT mluvčí soudu Adam Wenig.

Kauza Čapí hnízdo byla zpolitizovaná, říká Vondráček. ‚Soud tlaky jasně vyloučil,‘ oponuje advokát

Číst článek

Státní zástupce Jaroslav Šaroch v obžalobě tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce.

Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Vyplacením dotace podle obžaloby vznikla Regionální radě regionu Střední Čechy škoda 49,9 milionu korun.

Nepravomocný rozsudek

Šott před měsícem nepravomocně rozhodl, že skutek nebyl trestným činem. Podezření policie podle něj bylo oprávněné, důkazy, které byly nepřímé a mohly nasvědčovat protiprávnímu jednání, ale netvořily ucelený řetězec, který by vyvrátil obhajobu obžalovaných. Jejich vina tak nebyla prokázána bez veškerých pochybností. Zároveň odmítl, že by Babišovo stíhání souviselo s politikou.

Šaroch pro Babiše i Nagyovou navrhoval podmíněné a peněžité tresty. Po vyhlášení rozsudku si ponechal lhůtu pro případné odvolání, stejně učinili i advokáti obou obžalovaných. Pokud by ho podali, případem by se znovu zabýval odvolací Vrchní soud v Praze.

Babiš v únoru v závěrečné řeči označil obžalobu za lživou, odmítl spáchání jakéhokoliv trestného činu. Zopakoval, že důvodem vyčlenění Čapího hnízda z Agrofertu byla realizace projektu jako rodinného podniku. Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba ze skupiny SynBiol, který bývalý premiér v roce 2017 vložil do svěřeneckých fondů spolu s Agrofertem. Firma v roce 2018 spornou dotaci vrátila.

Marie Veselá, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme