Žaloba české vlády kvůli dotacím pro Agrofert je u Soudního dvora. Opírá se i o nález ke střetu zájmů

Vládní úřady podaly žalobu na Evropskou komisi kvůli blokované dotaci pro holding Agrofert. Unijní tribunál ji přijal už minulý týden, a to jen čtyři dny poté, co kabinet novou soudní při schválil. Ve sporu jde o platbu ve výši 821 797 korun, kterou Brusel pozastavil vzhledem k auditními šetření možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Původní zpráva Lucemburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holding Agrofert uložil premiér Andrej Babiš (za ANO) v únoru 2017 do svěřenského fondu

Holding Agrofert uložil premiér Andrej Babiš (za ANO) v únoru 2017 do svěřenského fondu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nová žaloba (pro neplatnost rozhodnutí Evropské komise – pozn. red.) byla podána 28. května, zároveň byl podán návrh na zpětvzetí žaloby ve věci T-76/20,“ uvedl na dotaz serveru iROZHLAS.cz Martin Smolek, náměstek ministerstva zahraničí a vládní zmocněnec pro zastupování státu u Soudního dvora Evropské unie.

‚Pozastavení plateb ve výši 821 797 korun nemělo být provedeno.‘ Proč se vláda chce soudit s Bruselem?

Číst článek

K unijnímu tribunálu se tak dostala jen čtyři dny potom, co ji vláda odsouhlasila. „České orgány jsou názoru, že pozastavení průběžných plateb za Q4/2018 v celkové výši 30 606,96 EUR (821 797 Kč) nemělo být provedeno,“ uvedlo ministerstvo zemědělství v návrhu, který kabinetu minulé pondělí předložil šéf resortu Miroslav Toman (za ČSSD).

Babiš v reakci pro iROZHLAS.cz už dopředu avizoval, že se projednávání tohoto bodu na zasedání vlády nezúčastní. Na otázku, jestli půjde ze sálu, odepsal v SMS zprávě: „Jo, do sklepa.“

Původně Brusel kvůli auditnímu šetření ohledně Babišova možného střetu zájmů zadržel loni v listopadu pro Agrofert celý balík plateb v celkovém objemu 6,3 milionu korun. Šlo o peníze na projekty financované z Programu rozvoje venkova. Po schůzce se zástupci tuzemských úřadů ale letos v březnu většinu těchto financí uvolnil.

Ovšem s výjimkou jednoho projektu v hodnotě 1,6 milionu korun. Evropská komise proto vydala nové rozhodnutí, které nyní vláda opět napadla u evropského soudního dvora. Týká se proplacení výdajů, které holding ze svěřenského fondu premiéra vykázal od října do prosince 2018, a to tedy ve výši 821 797 korun.

Ústavní nález

Nová žaloba vesměs kopíruje tu původní, podanou na začátku února. Argumentace je však tentokrát podle Smolky doplněna o nález Ústavního soudu týkající se zákona o střetu zájmů, který byl mezitím vydán. Soud v rozhodnutí zamítl návrhy prezidenta Miloše Zemana a poslanců ANO na zrušení části zákona o střetu zájmů. Celý nález si můžete přečíst zde.

O jakou pasáž se vládní legislativci v ústavním nálezu opřeli, ale Smolek nechtěl říct. „To už bych se vyjadřoval ke konkrétní argumentaci, která je do doby konání ústního jednání, respektive rozsudku tribunálu chráněna zásadou důvěrnosti,“ vysvětlil. Před unijním soudem proběhne nejdříve písemná fáze řízení, poté ústní jednání.

Na ruku mi nikdo nešel, zákonu nerozumím, řekl Babiš ke kritice ohledně evidence skutečných majitelů

Číst článek

Vládní úřady si od žaloby vedle proplacení dotace slibují také to, že evropský soudní dvůr vyjasní výklad českého zákona o střetu zájmů v případě dotací vyplacených skrze Státní zemědělský intervenční fond. Ten loni v listopadu po analýze tuzemské legislativy oznámil, že se na něj nevztahují rozpočtová pravidla, tudíž ani paragraf o střetu zájmů.

Zemědělský fond tak začal Agrofertu dotace z unijní kasy opět vyplácet, a to aniž by měl záruku, že mu Brusel platby posléze skutečně proplatí. Nadále však platí, že dotace na projekty schválené po srpnu 2018, kdy začala platit přísnější evropská směrnice o střetu zájmů, jsou pozastavené.

Soudní pře je důsledkem auditního šetření Evropské komise, které v Česku proběhlo zkraje loňska. Zatímco u zemědělských dotací se na finální závěry stále čeká, první audit řešící kohezní fondy je už hotový. Do Česka dorazil loni v prosinci. Unijní kontroloři v něm došli k závěru, že Babiš je ve střetu zájmů. 

Premiér Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá a označuje šetření za politickou záležitost. Stejně tak jakékoli pochybení odmítl opakovaně i holding Agrofert.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme