Prezident Staňka odvolá na konci července. O Šmardovi rozhodne v polovině srpna, tvrdí Babiš

Prezident Miloš Zeman k 31. červenci 2019 odvolá na žádost premiéra Andreje Babiše (ANO) ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Podle předsedy vlády to ve středu potvrdil na jejich vzájemné schůzce v Lánech. O případném jmenování nominanta ČSSD Michala Šmardy ale rozhodne přibližně v polovině srpna. Babiš to zveřejnil po skončení schůzky na svém twitteru.

Lány (Kladensko) (Aktualizováno: 19:35 24. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pan prezident potvrdil, že k 31. 7. 2019 odvolá na základě mé žádosti ministra kultury Antonína Staňka a o nominaci ČSSD na post ministra kultury rozhodne přibližně v polovině srpna,“ napsal Babiš na twitteru.

Babiš nechce nechat výměnu ministra kultury na září. Situaci by rád vyřešil na schůzce se Zemanem

Číst článek

Schůzka prezidenta s premiérem byla plánovaná od 17.00, Babiš na ni dorazil se zhruba desetiminutovým předstihem. Jeho auto vjelo do zámeckého areálu, premiér při příjezdu s novináři nehovořil. Na Babišův příjezd čekalo u brány lánského zámku asi 20 demonstrantů, kteří pískali na projíždějící vozidla.

Po skončení schůzky premiér areál zámku opustil zadní branou, aniž by poskytl vyjádření k jejím výsledkům. Když před rokem Babiš v Lánech jednal o sestavení své vlády a také na něj čekali demonstranti, nepřišel tehdy okomentovat jednání novinářům a s médii mluvil až později v Průhonicích. Zdůvodnil to tehdy tím, že nemá zapotřebí, aby na něj někdo sprostě pokřikoval.

Později pak výsledek schůzky komentoval premiér Babiš na svém twitteru. „K vyjádření pana premiéra nebudeme poskytovat žádný doplňující komentář,“ informoval server iROZHLAS.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Pan prezident potvrdil, že k 31.7. 2019 odvolá na základě mé žádosti ministra kultury @Antonín Staněk a o nominaci @ČSSD na post ministra kultury rozhodne přibližně v polovině srpna.

18:33 – 24. 07. 2019

17 78

Předseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že bude s Babišem o výsledku jeho lánského jednání mluvit ve čtvrtek. Na nominaci Michala Šmardy ale trvá. „Věřím, že ten příběh, který se zdá být nekonečným, doputuje do konce,“ dodal pro Radiožurnál.

Podle hejtmana Pardubického kraje a člena předsednictva ČSSD Martina Netolického premiér Babiš při středečním jednání vládní krizi nevyřešil. „Z mého pohledu se jedná o pokračování té trapné komedie, protože to nelze nazvat jinak. Pan prezident má nominovat toho, koho navrhl předseda vlády, a z mého pohledu skutečně musí konat premiér, protože nyní musí pan premiér zařídit, aby nominace Michala Šmardy byla provedena,“ řekl na Radiožurnálu Netolický.

Nejdéle trvající případ odvolání

Babiš už ve středu dopoledne řekl, že věří, že se po jednání v Lánech podaří problém, kvůli němuž hrozila ČSSD odchodem z vlády, vyřešit. Situace kolem Staňka je dosud nejdéle trvajícím případem, kdy prezident odmítal vyhovět premiérovi s navrženou změnou ve vládě.

Staněk v polovině května podal demisi, kterou ale Zeman nepřijal. Babiš na konci měsíce na žádost ČSSD navrhl prezidentovi odvolání ministra a současně jmenování Šmardy.

Na Babišův příjezd čekalo u brány lánského zámku asi 20 demonstrantů, kteří pískali na projíždějící vozidla | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Návrhu na odvolání musí prezident podle ústavy vyhovět, Zeman ale opakovaně dával najevo, že by si přál Staňkovo setrvání v kabinetu. V polovině července po jednání s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a se Staňkem ale slíbil, že ministra ke konci měsíce odvolá.

ČSSD hrozila odchodem z vlády, pokud by nemohla sama rozhodovat o svých ministrech. Babiš několikrát zopakoval, že si přeje pokračování vládní koalice ANO a ČSSD, kabinet považuje za úspěšný. Ve středu dopoledne vyjádřil přesvědčení, že se při schůzce v Lánech podaří problém vyřešit. Nechce věc nechat na období po prázdninách.

Lány, právě teď. Pan prezident přivítal v Masarykově pracovně premiéra Andreje Babiše.

17:06 – 24. 07. 2019

3 31

pj, sol, sva, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme