Štrasburský soud odmítl Babišovu stížnost kvůli svazkům StB. ‚Pravda je na mojí straně,‘ tvrdí dál

Premiér Andrej Babiš zatím zůstane veden jako agent ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti. Předseda ANO neuspěl se stížností proti Slovensku u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Informaci, kterou přinesl týdeník Respekt, potvrdil serveru iROZHLAS.cz sám předseda vlády.

Praha/Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Usnesení nyní studují právníci. Vyjádřili se, že spor nekončí a bude pokračovat na Slovensku,“ uvedl pro iROZHLAS.cz premiér Andrej Babiš.

„Pravda je na mojí straně a jsem přesvědčen, že spor vyhraju, protože jsem nikdy žádnou spolupráci nepodepsal,“ dodal. Babiš dlouhodobě tvrdí, že je veden jako agent StB neoprávněně. 

Babiš nebyl fiktivní agent. Pokračovat ve sporu od něj není moudré, říká právník Ústavu paměti národa

Číst článek

Evropský soud pro lidská práva rozhodl podle Respektu o nepřijatelnosti stížnosti 20. listopadu letošního roku.  

Na Evropský soud pro lidská práva, který zřídila Rada Evropy a sídlí ve Štrasburku, se mohou obracet občané členských zemí Rady Evropy, kteří se domnívají, že některá z členských zemí porušila jejich lidská práva.

Rozhodnutí soudu nemůže zvrátit rozhodnutí justice v dané zemi. Soud může pouze konstatovat, že daný stát porušil při posuzování dané kauzy konkrétní lidská práva, a nařídit mu zaplacení odškodnění stěžovateli a soudní výlohy.

Kritika z řad opozice

Někteří opoziční politici už verdikt komentovali, mezi nimi i europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Andrej Babiš se už nálepky agenta StB nezbaví,“ napsal na twitteru. „Je ostudou, že bývalý agent StB, který je navíc trestně stíhaný a čelí obřímu střetu zájmů, je v čele české vlády a rozhoduje o osudu naší země,“ dodal.

Předseda ODS Petr Fiala řekl, že premiérovy kauzy poškozují obraz Česka v zahraničí a zatěžují celou politiku. „Problém Babiš si nicméně musíme vyřešit doma. Porazit ho ve volbách,“ uvedl. Dodal, že nejbližší příležitostí jsou květnové eurovolby.

Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka Babišovi „zatím u voličů prochází všechno“ a jeho pozici to nezmění. 

Ani předseda STAN Petr Gazdík nečeká, že by úterní oznámení nějak otřáslo Babišovou domácí pozicí. „Jeho voličům to nevadilo dosud, nemyslím, že by v tom verdikt evropského soudu něco změnil,“ míní.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše rozhodnutí soudu potvrzuje, a to i na evropské úrovni, že český premiér je bývalým spolupracovníkem StB. Také on připomenul v souvislosti s jednáním Evropského parlamentu, že tím pozornost evropských úřadů vůči kontroverzní osobě českého premiéra nekončí a že cílem Pirátů, kteří upozorňovali na jeho možný střet zájmů, je ušetřit veřejné prostředky a prosadit spravedlivou dotační politiku.

Spor se táhne téměř sedm let

Premiér se na Slovensku od roku 2012 soudil o to, zda byl veden jako agent ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti oprávněně, či nikoli. Soudy mu nejdříve daly za pravdu.

Loni v říjnu ale nastal zlom. Ústavní soud tehdy rozhodl, že žalovanou stranou neměl být Ústav paměti národa. Zpochybnil také svědectví bývalých příslušníků StB, o jejichž výpovědi se předchozí verdikty opíraly.

Celou věc tak vrátil na začátek ke Krajskému soudu v Bratislavě, ten posléze Babišovu žalobu zamítl. Potvrdil také, že ústav neměl být žalovanou stranou. 

Předseda vlády se následně obrátil na Evropský soud pro lidská práva, u kterého zažaloval Slovensko. Ten ale nyní jeho stížnost odmítl.

Anna Kottová, kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme