'Smutná pravda' i 'donedávna nepředstavitelné'. Jak opozice reaguje na verdikt o Babišově evidenci u StB?

Slovenský krajský soud zamítl žalobu premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Ve svazcích Státní bezpečnosti tak byl veden oprávněně. Proti jeho rozhodnutí není odvolání. Někteří čeští politici tvrdí, že verdikt soudu je důvodem pro to, aby Babiš už nadále nebyl premiérem.

Praha (Aktualizováno: 17:00 13. 2. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš před jednáním o důvěře pro jeho novou vládu

Andrej Babiš před jednáním o důvěře pro jeho novou vládu | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Těch důvodů, proč by Andrej Babiš neměl být premiérem, není málo,“ napsal předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil na twitter.

Podle předsedy STAN Petra Gazdíka rozhodnutí soudu není překvapivé. „Pan premiér Babiš spolupracoval před rokem 1989 s StB. Smutná pravda, kterou všichni doposud tušili. Další nálepka pro naši zem, hned vedle proputinovského prezidenta,“ napsal na twitteru Gazdík.

Místopředseda ČSSD Jan Hamáček rozhodnutí soudu očekával, protože stejně ve věci rozhodl i slovenský ústavní soud. Podle něj záležitost může zasáhnout do nadcházejícího sjezdu sociální demokracie, který se bude zabývat i možnou vládní spoluprací ČSSD s ANO.

Babiš neuspěl se žalobou kvůli evidenci ve svazcích StB. Řekl, že je připraven soudit se celý život

Číst článek

„Toto je věc, která je další komplikací. Nemohu vyloučit, že to může ovlivnit rozhodování delegátů sjezdu, zda vůbec s hnutím ANO za současné konstelace vyjednávat, či ne," řekl novinářům.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše se na postoji jeho strany ke druhému pokusu o sestavení vlády nic nemění.

„Nehledě na to, jak se teď rozhodlo na Slovensku, tak my jsme řekli, že se vlády, kde budou lidé s korupční minulostí nebo kde bude dominantní role ANO, účastnit nebudeme. A to se nezměnilo ani po tomto dalším zjištění,“ uvedl Bartoš.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvedl, že je pro Česko špatná zpráva, že má takového premiéra.

„Sám Andrej Babiš musí zvážit, zda v této situaci setrvá na postu premiéra, zda je to pro naši zemi udržitelné. Zejména je to otázka pro prezidenta a všechny slušné lidi, zda je podpora takového premiéra v souladu s jejich svědomím," napsal Bělobrádek ČTK.

Naše dokumenty dokazují, že Babiš byl evidován oprávněně, říká badatel Ústavu paměti národa

Číst článek

Podle prvního místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky by mělo hnutí ANO i sám Babiš zvážit pokračování ve funkci předsedy vlády.

„Rozhodnutí soudu definitivně potvrdilo oprávněnost evidence Andreje Babiše ve svazcích StB. Je na zvážení členů hnutí ANO i Babiše, zda je vhodné, aby A. Babiš vykonával pozici předsedy vlády jak současné, tak budoucí,“ myslí si Jurečka.

Podle předsedy druhé nejsilnější parlamentní strany ODS Petr Fialy je závěr slovenského soudu vážná věc.

„V čele vlády je trestně stíhaný člověk, který byl evidován jako agent komunistické StB. Smutné a donedávna zcela nepředstavitelné,“ uvedl Fiala.

Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána z ANO ale případ ještě není u konce. „Když to ústavní soud rušil, tak protože říkal, že nemá být žalován tento ústav, ale někdo jiný. Takže předpokládám, že to je logický důsledek a teď asi bude podána žaloba na toho někoho jiného,“ dodal Pelikán pro Radiožurnál.

KOMENTÁŘ: Babiš, Bureš a konec první České republiky

Číst článek

Podle komunistů jde o problém hnutí ANO, KSČM chce prý dál jednat o programu. Místopředseda komunistů Jiří Dolejš ČTK řekl, že verdikt nezávislého soudu je třeba respektovat.

„Je třeba vnímat, že důvěryhodnost pana Babiše jako premiéra je sice problém, ale pro nás je rozhodující respektovat volební výsledek a musíme i respektovat rozhodnutí prezidenta republiky, koho pověří a jmenuje novým premiérem," uvedl.

O programu chce s hnutím ANO mluvit také SPD. Předseda SPD Tomio Okamura upozornil, že bez 78 poslanců ANO nemůže vzniknout vláda. „Bez nich nikdo není schopen prosadit program, my jednáme s ANO o programu, nás zajímá prosazení programu, na to se soustřeďujeme," doplnil.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme