Úřad v Černošicích už s Babišovým zmocněncem jednal o možném střetu zájmů, rozhodnutí zatím nepadlo

Zmocněnec premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše dorazil k jednání do Černošic u Prahy už ve čtvrtek. Sám o to požádal, původně byl k ústnímu jednání předvolán na pondělí. Vyplývá to z informací na webových stránkách radnice. Černošický úřad řeší s Babišem možný přestupek proti zákonu o střetu zájmů. Premiér obvinění odmítá.

Černošice (Aktualizováno: 12:25 17. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiére Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Úředníci na černošické radnici obdrželi žádost zmocněnce o změnu termínu ústního jednání. Odbor přestupků jí vyhověl, protože byly splněny zákonné podmínky.

Respekt: Eurokomisař pro rozpočet Oettinger navrhl Babišovi tři řešení jeho střetu zájmů

Číst článek

„Dne 13. prosince bylo provedeno ústní jednání se zmocněncem Ing. Andreje Babiše, na žádost zmocněnce veřejné, z důvodu zmocněncem požadované účasti osoby, která nebyla účastníkem řízení ani svědkem," uvádí se na webu radnice.

Na základě zmocněncovy žádosti byla stanovena lhůta do 21. prosince k doplnění spisu o vyjádření k provedenému dokazování při ústním jednání.

„Po uplynutí této lhůty budou důkazy a vyjádření posouzeny, a pokud nebude nutné provedení dalších správních úkonů, bude zahájeno zpracování rozhodnutí," dodal úřad.

Černošický městský úřad vede s premiérem správní řízení kvůli údajnému spáchání přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Babiš čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Městský úřad v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije.

Evropský parlament ke střetu zájmů Babiše: poslanci drtivou většinou podpořili zastavení dotací Agrofertu

Číst článek

Babiš a média

Podnět na černošickou radnici odeslala v srpnu organizace Transparency International ČR. Podle ní Babiš ovládá holding Agrofert i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon.

Premiér se brání tím, že holding loni vložil do svěřenského fondu, podle svého názoru tím dostál povinnostem vyplývajícím ze zákona o střetu zájmů.

Pod Agrofert spadá mimo jiné provozovatel rozhlasového vysílání Londa, vydavatel periodického tisku Mafra a provozovatel televizního vysílání Stanice O.

Členům vlády je přitom zakázáno osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny. Pokud úřad shledá porušení zákona, hrozí premiérovi čtvrtmilionová pokuta.

Případ senátora Valenty

Úřad k podnětu už dříve obdržel podrobné stanovisko od Babišova zmocněnce. O součinnost požádal Poslaneckou sněmovnu, městský a krajský soud a finanční úřad.

Transparency podala podnět na Valentu kvůli střetu zájmů. ‚Vyvolávají umělou kauzu,‘ tvrdí senátor

Číst článek

Na jeho výzvu mu poslaly informace také některé politické strany. Protože černošický úřad na základě obdržených dokumentů shledal důvodným projednání věci, zahájil 26. listopadu správní řízení.

Transparency International podala podnět k prošetření možného střetu zájmů také v případě senátora Iva Valenty (za Soukromníky), a to na zlínský magistrát.

Podle ní Valenta porušuje zákon o střetu zájmů tím, že prostřednictvím jiných společností ovládá regionální televizi TV Brno 1. Valenta toto tvrzení ve vyjádření jednoznačně odmítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme