Česko poslalo do Bruselu odpověď na audit o Babišově možném střetu zájmů

Ministerstvo pro místní rozvoj v pátek odeslalo odpověď na audit Evropské komise kvůli proplácení dotací ze strukturálních a investičních fondů. Resort o tom informoval v tiskové zprávě. Audit se týká českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten má podle zprávy přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy firem Agrofert a SynBiol. Udělené evropské dotace jsou tak podle auditu v rozporu se zákonem. Předseda vlády jakýkoli střet zájmů dlouhodobě popírá.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Premiér má podle auditní zprávy přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy firem Agrofert a SynBiol. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Odpověď podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) „musí respektovat předchozí žádost Evropské komise o důvěrné zacházení s dokumenty spjatými s auditním řízením“.

Evropská komise kvůli koronaviru prodloužila termín pro odpověď na audit ke střetu zájmů Andreje Babiše

Číst článek

„Přesto jsme o potvrzení důvěrnosti komisi znovu požádali v průvodním dopise. Právo rozhodnout v této otázce má pouze Evropská komise, která audit zahájila a řídí,“ dodala na webových stránkách resortu.

Auditní zpráva podle ministerstva obsahovala dvaadvacet zjištění, odpověď se soustředila zejména na dvanáct bodů, u kterých je šetření stále otevřeno.

„Další kroky auditního řízení lze nyní jen odhadovat. Předpokládáme, že Evropská komise využije všech možností komunikace a pozve zástupce České republiky k dalšímu jednání,“ přiblížila náměstkyně pro řízení sekce evropských fondů a mezinárodních vztahů Daniela Grabmüllerová. Česko podle ní nyní bude čekat na reakci Evropské komise.

Babiš nařčení odmítá

Závěrečná zpráva k prvnímu auditu, který se týkal vyplácení evropských peněz zejména ze strany ministerstva průmyslu a obchodu, dorazila do Česka loni v prosinci.

Unijní kontroloři v ní došli k závěru, že premiér je ve střetu zájmů. Andrej Babiš má podle auditu i nadále ekonomické zájmy spojené s firmami, které umístil do svěřenských fondů.

Audit o střetu zájmů: Babiš stále nepřímo ovládá Agrofert, určil účel i protektory svěřenských fondů

Číst článek

Evropské dotace udělené například holdingu Agrofert od účinnosti aktuální verze zákona o střetu zájmů, která platí od února 2017, jsou tak podle auditorů v rozporu se zákonem. Česko by proto mohlo na dotacích přijít o několik stovek milionů korun.

Babiš už dříve prohlásil, že Česko žádné peníze vracet nebude. Že by bylo ve střetu zájmů dlouhodobě odmítá. 

Koronavirový odklad

Český překlad první auditní zprávy dorazil zkraje února, tuzemským úřadům tehdy začala plynout – původně dvouměsíční – lhůta pro vyjádření. Kvůli epidemii koronaviru ale komise vyhověla české žádosti a termín prodloužila o dva měsíce na 5. června 2020.

Na konci února do Česka zamířila také kontrolní mise europoslanců z Výboru pro rozpočtovou kontrolu. Zkoumali, jak Česko nakládá s evropskými dotacemi. „Získali jsme dojem, že není zaveden jasný systém, který by identifikoval střet zájmů. Je zapotřebí, abychom postupně zanalyzovali situaci v příštích týdnech a měsících,“ uvedla tehdy předsedkyně daného výboru Monika Hohlmeierová.

Ministryně Dostálová už dříve řekla, že se Česko bude bránit „do posledního dechu“, a to i u Evropského soudního dvora.

zit, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme