‚Je to hodně silné kafe.‘ Politici reagují na audit Evropské komise o střetu zájmů Babiše

Předběžná zpráva Evropské komise uvádí, že předseda vlády Andrej Babiš (ANO) ovládá dva svěřenské fondy a skrze ně také Agrofert. Problematické jsou všechny dotace udělené skupině od 9. února 2017, kdy vstoupil v platnost český zákon o střetu zájmů. Česko možná bude muset vracet až 451 milionů korun. „Andrej Babiš si musí vybrat, zda bude politikem, nebo podnikat,“ uvedl na twitteru v reakci europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zdechovský dodává, že „to důležitější nás čeká“. „A to je posouzení jeho střetu zájmu a zájmu pana ministra (Miroslava) Tomana (ČSSD) v oblasti zemědělství,“ napsal s odkazem na auditní šetření u zemědělských dotací, které ještě neskončilo. Právě zemědělské dotace představují největší část peněz, které Agrofert z Evropské unie získává.

Lidovecký poslanec Jan Bartošek napsal, že se teď v plné nahotě ukázalo,že máme premiéra podvodníka, jehož angažmá v politice je podřízeno jedinému cíli: ‚nasát‘ peníze daňových poplatníků a zmnožit své miliardy.

Podle místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky, který do parlamentu letos neúspěšně kandidoval v čele svého hnutí Hlas, se Babiš „zpronevěřil“. „Na základě skoro 30leté zkušenosti mohu říct, že když už Komise použije takový jazyk, tak je to hodně silné kafe,“ uvedl.

„Není to však jen jeho ostuda, ale příslušných orgánu státní správy a české politické reprezentace vůbec,“ dodal. Předběžná zpráva, kterou má server iROZHLAS.cz k dispozici, poukazuje na nedostatky v českém procesu udělování dotací a v jeho kontrole. 

Tak @Andrej Babiš se zproneveril. Na základě skoro 30-leté zkušenosti mohu říct, ze když už Komise použije takový jazyk, tak je to hodně silné kafé. Není to však jen jeho ostuda, ale příslušných orgánu státní správy a české politické reprezentace vůbec.

22:53 – 31. 05. 2019

67 896

Opozice chce jednání sněmovny

Místopředseda Pirátů Jakub Michálek na facebooku napsal, že „Česko pravděpodobně přijde kvůli bordelu v eurodotacích o půl miliardy, z toho nejméně 150 milionu kvůli střetu zájmů premiér“. Piráti chtějí v úterý řešit možný střet zájmů Babiše na jednání sněmovny. Navrhnou zařazení zvláštního bodu.

„Rozhodně to nenecháme vyhnít a požadujeme, aby se to spravedlivě a nestranně prošetřilo, věcně prodebatovalo s vyvozením konkrétních úkolů Poslanecké sněmovny na vládu a případně osobní odpovědnosti,“ napsal dále Michálek. Spolu s ODS, ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se Piráti v pátek shodli na čtyřech požadavcích, včetně zařazení bodu na první místo programu jednání sněmovny. 

„Nenecháme to tak, aby Česká republika zaplatila dotace za Agrofert ze svého a zpráva Evropské komise se zametla pod koberec,“ napsala ODS.

KSČM v pátek v prohlášení uvedla, že návrh na zařazení bodu na pořad úterního jednání sněmovny podpoří. „KSČM zprávu Evropské komise považuje za vážnou. Nicméně je třeba, aby k ní zaujala stanovisko vláda ČR, a své výhrady sdělila Evropské komisi,“ napsala strana na svém webu. Předseda SPD Tomio Okamura ČTK řekl, že chce slyšet informace ke kauze na plénu. 

Hamáček mluví o vrácení dotací

V pátek ještě před tím, než byla zpráva zveřejněna několika českými médii, požadoval předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček její zveřejnění. Pokud se podle Hamáčka ukázalo, že byly dotace vyplaceny neoprávněně, „je naprosto logické, že budou vráceny nebo vymáhány“.

K co nejrychlejšímu zveřejnění zprávy a případnému vrácení dotací vyzvalo i hnutí STAN. „Vyzýváme proto Andreje Babiše, aby Agrofert vrátil veškeré dotace, které od České republiky obdržel a Evropská unie mu je odmítá proplatit. Absolutně nemáme pochopení pro jakýkoliv důvod, proč by český daňový poplatník měl financovat podnikání českého multimiliardáře,“ řekl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek pak poukázal na případ expremiéra Stanislava Grosse, který podal demisi kvůli osobnímu obohacení.

„Šlo zhruba o jeden milion. Teď jde zhruba o půl miliardy a Andrej Babiš má pozici jistou. Jenže tenkrát platila pravidla politické kultury a koaliční partner byl Kalousek, ne Hamáček,“ napsal Kalousek.

V r.2005 byl kvůli osobnímu obohacení donucen k demisi premiér Gross. Šlo zhruba o 1 milion. Teď jde zhruba o půl miliardy a AB má pozici jistou. Jenže tenkrát platila pravidla politické kultury a koaliční partner byl Kalousek, ne Hamáček. Prostě to bylo Palermo. Teď už je líp.

09:05 – 01. 06. 2019

216 2901

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme