‚Chceme jasné stanovisko.‘ Europoslanci tlačí na Evropskou komisi kvůli možnému střetu zájmů Babiše

Možným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by se měla zabývat komisařka pro regionální politiku Corina Cretsuová. Zúčastnit se má speciálního jednání evropského výboru pro rozpočtovou kontrolu, uvedl to lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Koordinátoři výboru se podle něho dohodli na tom, že se budou případu dále věnovat, aby se Evropská komise jasně vyjádřila, zda jde či nejde střet zájmů.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš během zahájení předvolební kampaně pro komunální volby | Foto: Michal Šula / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Evropská komise mezitím potvrdila, že návrh dostala a že na něj „včas“ odpoví. O podnětu, zda je Babiš konečným příjemcem benefitů holdingu Agrofert, čerpajícího z unijních dotací, jednal v pondělí výbor na návrh belgického „zeleného“ europoslance Barta Staese.

V Bruselu se řeší možný střet zájmů Babiše. 'Vypadá to, že má i nadále výhody z Agrofertu‘ říká Zdechovský

Číst článek

Podněty na Babiše

„Unijní instituce dostávají velké množství podnětů, které následně předávají dále k prošetření. Je to běžný proces,“ uvedla místopředsedkyně výboru Martina Dlabajová (ANO).

Připomněla, že Evropská komise má zodpovědnost za nakládání s finančními prostředky EU. Pokud EK dospěje k podezření, že došlo k porušení unijních pravidel, předá tyto informace Česku.

Naopak podle Zdechovského, který současně kandiduje v nadcházejících komunálních volbách, o nic běžného nejde: „Za čtyři roky ve výboru jsme neměli ani jedno šetření premiéra na střet zájmů. Je to zcela výjimečné,“ řekl. Předpokládá, že slyšení s komisařkou se uskuteční nejdříve v říjnu, patrně v Bruselu.

Podle Zdechovského podobná podezření v unii ani nevyšumí do ztracena, ani se nezametou pod koberec, jakkoli se vyšetřování může protáhnout.

Zelení požadují šetření

Zelení v Evropském parlamentu se nedávno ústy svého předsedy vyjádřili, že by Babiš měl v případě konfliktu zájmů odejít z čela vlády.

„Pokud Andrej Babiš opravdu zůstává skutečným majitelem společnosti, která získává vysoké částky z fondů EU, anebo z ní má nadále osobní prospěch, musí skončit ve funkci předsedy vlády," uvedl Philippe Lamberts.

Babiš řekl, že komunisté se měli po revoluci zakázat. ‚Potrefená husa vždy nejvíc křičí,' zní z KSČM

Číst článek

„Babiš by se určitě neměl účastnit jednání a rozhodování o budoucím evropském rozpočtu, pokud by měla jeho část skončit v jeho vlastní kapse. Evropská komise by měla tuto věc vyšetřit a zajistit, že všechny rozhodovací procesy okolo budoucího rozpočtu EU proběhnou bez střetu zájmů,“ dodal s tím, že Zelení hodlají od Evropské komise požadovat vyšetření celé záležitosti.

Konflikt zájmů premiéra

EK by podle Zdechovského měla objasnit, zda Babiš není v konfliktu zájmu, když jako premiér rozhoduje, kam se budou vynakládat dotace, a zda tyto dotace nepobírá jeho podnik, v němž je konečným příjemcem benefitů. To by bylo podle europoslance nepřijatelné.

„Reálně tato věc může mít tři rozuzlení. Za prvé se EK tím bude zabývat a neshledá pochybení, za druhé EK se tím bude zabývat a pozastaví dotace pro Agrofert a zatřetí může nastat, že EK se tím bude zabývat, začne to šetřit, ale bude to na dlouhou dobu," usoudil Zdechovský.

Osobně si myslí, že by měl buď Agrofert transparentně prodat, anebo z politiky odejít, anebo po dobu svého působení v politice přestat brát dotace. „To jsou tři řešení, která se nabízejí. Žádná jiná nejsou,“ usoudil.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme