Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů. ‚Je to zpolitizované. Určitě se odvolám,‘ reagoval premiér

Městský úřad v Černošicích v pondělí rozhodl o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Výsledek řízení radnice neuvedla. Z reakce šéfa kabinetu ale vyplývá, že rozhodnutí je v jeho neprospěch. „Je to zpolitizované. Určitě se odvolám,“ napsal v SMS pro server iROZHLAS.cz.

Černošice (Aktualizováno: 15:33 23. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Rozhodně s tím nesouhlasím. Je to zpolitizované. Určitě se odvolám, a když to bude nutné, budu se i soudit u správního soudu,“ reagoval v SMS premiér Babiš na dotaz redakce, jakým způsobem černošický úřad rozhodl a zda se proti tomu případně odvolá.

Kontrola střetu zájmů i otázky na plejádu pracovníků. Na zemědělském fondu skončil audit kvůli Babišovi

Číst článek

„Nechápu, jak úředníci, kteří řeší dopravní přestupky, můžou rozhodovat o tak složitém právním problému. Nemají pravdu. Podle právních analýz je všechno podle zákona. A ještě abych uklidnil novináře, stanovisko úřadu se týká jen médií, ničeho jiného,“ doplnil šéf kabinetu.

Odvolání ke krajskému úřadu

Městský úřad v Černošicích zveřejnil informaci o rozhodnutí ve věci ve středu na svém webu. Za daný přestupek může uložit pokutu od pěti tisíc do čtvrt milionu korun.

Rozhodnutí úřadu je zatím nepravomocné, Babiš má na odvolání 15 dní. „Pokud bude podáno odvolání, předá Městský úřad Černošice spisový materiál odvolacímu správnímu orgánu, kterým je Krajský úřad pro Středočeský kraj, který s definitivní platností o vydaném rozhodnutí rozhodne,“ píše se na stránkách radnice. Krajský úřad může posléze rozhodnutí zrušit, potvrdit nebo vrátit do Černošic k dalšímu projednání.

Důvodem správního řízení bylo podezření ze spáchání přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Andrej Babiš čelil podezření, že stále ovládá média, jež spadala pod holding Agrofert, který Babiš vložil do svěřenského fondu.

‚Nestrannost premiéra v ohrožení.‘ Piráti poslali do Bruselu i Černošic analýzu ke střetu zájmů Babiše

Číst článek

Městský úřad v Černošicích zahájil řízení loni v listopadu na základě podnětu Transparency International. Podle šéfa organizace Davida Ondráčka může jít o přelomové rozhodnutí. „Pravou podstatou nyní je, aby střet zájmu premiéra byl narovnán, což mu teď pravděpodobně nařizuje veřejná instituce,“ uvedl. To podle Ondráčka znamená vzdát se politických funkcí, nebo prodat mediální divizi holdingu Agrofert.

Dokument s rozhodnutím by navíc premiér měl podle Ondráčka zveřejnit. „On jediný může to rozhodnutí zveřejnit. V případě, že by bylo v jeho prospěch, tak nepochybuji, že už je to dávno venku. Evidentně to tak není,“ doplnil pro Radiožurnál.

Černošický úřad je úřadem s rozšířenou působností pro obec Průhonice, kde premiér žije. Babiš možné pochybení už dříve opakovaně odmítl.

Možným střetem zájmů premiéra i ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) se zabývá také Evropská komise. 

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme