Středočeský kraj zastavil přestupkové řízení s Babišem kvůli údajnému střetu zájmů
Středočeský krajský úřad ve čtvrtek pravomocně zastavil přestupkové řízení s premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem týkající se jeho možného střetu zájmů. Právu to potvrdil Babišův právník Václav Knotek. Přestupek se podle něj nestal, nebylo prokázáno, že by Babiš ovládal mediální společnosti. Kraj posuzoval Babišovo odvolání proti rozhodnutí Městského úřadu Černošice. Podle Babiše případ skončil a bylo jasné, že to tak musí dopadnout.
„Krajský úřad rozhodl 26. září, tedy ve čtvrtek, a řízení zastavil, protože se přestupek nestal,“ sdělil v neděli Právu právník Václav Knotek. Nebylo podle něj prokázáno, že by Andrej Babiš ovládal mediální společnosti.
‚Přestupek proti střetu zájmů se neprokázal.‘ Přečtěte si rozhodnutí hejtmanství i Černošic o Babišovi
Číst článek
Krajští úředníci tak podle Knotka rozhodli mimo jiné proto, že Černošice prý nerespektovaly dřívější pokyny nadřízeného středočeského úřadu.
„Použili trošku jiné odůvodnění, ale de facto použili stejné rozhodnutí a to odůvodnění jen lehce modifikovali, a krajský úřad už teď rozhodl sám. Jedním z těch důvodů je, že Černošice neuposlechly jeho pokyn a jeho právní názor a opakovaly svou rétoriku,“ popsal pro Právo advokát.
A dodal, že tím druhým důvodem je, jak již bylo řečeno, že nebyl spáchán příslušný přestupek.
Podle Knotka je nutné případné ovládání posuzovat podle zákona o obchodních korporacích a Babiš se podle něj přestupku nedopustil.
„Neovládá společnosti provozující rozhlasové či televizní vysílání či vydávající periodický tisk. Naopak krajský úřad de facto v tom, že převedl akcie společnosti Agrofert do svěřeneckých fondů, vidí, že tím můj klient vyhověl zákonu,“ doplnil pro Právo.
V přestupkovém řízení s premiérem Babišem nebylo prokázáno spáchání skutku. Řízení bylo proto pravomocně zastaveno, uvedla později v pondělí Helena Frintová z krajského úřadu. Potvrdila tak informace deníku Právo o zastavení kauzy.
Premiér čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Babiš takové podezření dlouhodobě odmítal. Uvedl, že splnil povinnosti dané zákonem. Podnět pro podezření na střet zájmů odeslala loni v srpnu do Černošic organizace Transparency International ČR. Městský úřad v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije.
Helena Frintová z krajského úřadu uvedla, že proti rozhodnutí nelze podat řádný opravný prostředek, tedy odvolání. Za podmínek stanovených správním řádem může pravomocné rozhodnutí přezkoumat v takzvaném přezkumném řízení nadřízený správní orgán. V případě přestupkové věci podle zákona o střetu zájmů je nadřízeným správním orgánem krajského úřadu ministerstvo spravedlnosti, které vede Marie Benešová za ANO.
Rozhodnutí může být také přezkoumáno ve správním soudnictví, avšak pouze za podmínky, že by účastník řízení, tedy Babiš, podal proti rozhodnutí krajského úřadu žalobu.
Babiš: Záležitost je u konce
Podle Babiše je tato záležitost skončena. „Bylo jasné, že to takhle musí dopadnout. Celé to bylo vyprodukováno na základě zkorumpované neziskovky Transparency International a udavačů z Pirátů,“ prohlásil pro Radiožurnál Babiš.
„Je od začátku úplně nesmyslné, protože pokud jsme v naší zemi zavedli speciální zákon proti Babišovi – lex Babiš – a já jsem postupoval podle tohoto zákona, tak nemůžu mít žádný střet zájmů. Tato záležitost, která byla živena, a úřad v Černošicích k tomu přistupoval politicky. Je to další pseudoaféra, která skončila,“ uzavřel Babiš.
Šéf Transparency International David Ondráčka řekl Radiožurnálu, že ho postup kraje nepřekvapil. „Procesně Černošice ukázaly odvahu a postavily se k tomu čelem, ale naše silné pochyby nad průběhem řízení na krajském úřadě trvají. Došlo tam k náhlé výměně úředníků, nevysvětlitelné reorganizaci a naše otázka, zda ještě jde o nezávislé rozhodnutí,“ prohlásil.
Reorganizace odborů se připravovala necelé dva měsíce, jak již dříve informoval server iROZHLAS.cz. Také středočeská opozice již dříve kritizovala skutečnost, že Babišovu kauzu projednává středočeský úřad. Poukazovala na to, že ve středních Čechách vládne jeho hnutí ANO.
Podle předsedy klubu zastupitelů za STAN Věslava Michalika měl o případu rozhodovat jiný krajský úřad, v jehož čele není hnutí ANO. Podobný názor má i poslanec a zastupitel za ODS Martin Kupka. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z ANO ale podezření z podjatosti odmítla.
Rozhodování napodruhé
Poprvé rozhodl černošický úřad o možném střetu zájmů premiéra Babiše kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra koncem ledna. „Je vinen,“ zněl verdikt radnice, která mu jako trest vyměřila pokutu ve výši 200 tisíc korun. Předseda vlády, který současně zastává post poslance, se měl přestupku dopustit z nedbalosti.
Babiš se tehdy proti rozhodnutí odvolal a případ se přesunul na Středočeský kraj, který vede hejtmanka Pokorná Jermanová. Ten rozhodnutí o pokutě na konci března zrušil a spis vrátil zpět do Černošic s tím, že o celé věci musí rozhodnout znovu a lépe.
Mafra v Agrofertu
Agrofert vlastní přes Mafru deníky Mf Dnes, Lidové noviny a Metro. Součástí jsou i zpravodajské weby iDnes.cz nebo server Lidovky.cz. Vlastní také týdeník 5plus2 nebo vydavatelství Bauer Media, do jehož portfolia patří 30 časopisů, jsou mezi nimi například tituly Rytmus života, Cosmopolitan, Chvilka pro tebe nebo Žena a život. A patří sem též hudební televize Óčko nebo rádio Impuls.
Vyčítal jim přitom například analýzu Pirátů, kterou úředníci v rozhodnutí zmiňovali. Také podle nich neposuzovali možný vliv Babiše na svěřenské fondy podle správného zákona. Černošice to určily na základě zákona o legalizaci výnosů z trestné činnosti, kterému se zkráceně říká zákon proti praní špinavých peněz. Podle středočeského kraje ale zvolili špatný zákon.
Server iROZHLAS.cz podrobně zanalyzoval jak původní rozhodnutí Černošic, tak následný verdikt Středočeského kraje v polovině července poté, co oba dokumenty zveřejnil krajský úřad na svých webových stránkách.
Černošický úřad pak podruhé rozhodl v případě Babišova údajného střetu zájmů začátkem srpna. Výsledek nekomentoval, Středočeský kraj ale v pátek zveřejnil verdikt černošického úřadu. Podle dokumentu na webu kraje Černošice znovu udělili Babišovi pokutu 200 tisíc korun.
Babiš se proti rozhodnutí odvolal. Začátkem září pak případ převzal odvolací Středočeský kraj, který měl na rozhodnutí 30 dnů. A ten nyní případ pravomocně zastavil.