V postupu Černošic byly nedostatky. ‚Až to půjde, rozhodnutí ukážeme,‘ uvedl šéf přestupků Středočeského kraje

  • Úředníci Středočeského kraje v případu možného střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) nerozhodli, jestli premiér je, nebo není v konfliktu. Vyplývá to z informací, které redakce iROZHLAS.cz získala na základě informačního zákona.
  • Podle šéfa středočeského odboru přestupků Petra Fraňka se navíc černošičtí úředníci dopustili ‚nedostatků v postupu při projednávání‘.
  • Středočeský kraj vrátil před dvěma týdny celou věc zpět černošickému úřadu. Ten své rozhodnutí, proti kterému se Babiš odvolal, nezveřejnil. Podle deníku Právu mu ale udělil pokutu 200 tisíc za přestupek.

Dokumenty Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Obsahem požadovaného rozhodnutí není informace o tom, zda se Ing. A. Babiš dopustil, nebo zda se nedopustil přestupku podle § 23 odst. 1 písm. b) zákona č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů,“ píše Franěk v odpovědi na žádost o zveřejnění celého rozhodnutí. 

Rozhodnutí se týká odvolání Babiše ohledně porušení zákona o střetu zájmů v souvislosti s údajným ovlivňováním médií v jeho svěřenském fondu. Na konci března totiž kraj zrušil verdikt černošického úřadu a vrátil mu celou věc zpět k novému projednání.

Babišův možný střet zájmů míří zpět do Černošic. Středočeský kraj rozhodnutí o pokutě zrušil

Číst článek

Kraj žádosti redakce sice nevyhověl a celé rozhodnutí s odkazem na ochranu osobních údajů odmítl zveřejnit. Vedoucí oddělení přestupků Franěk ale v odpovědi uvedl, že jeho úředníci vůbec nerozhodli o tom, zda Babiš ve střetu zájmů je, nebo není.

Nedostatky v postupu

Mluvčí středočeského kraje Helena Frintová už v minulosti uvedla, že rozhodnutí o Babišově střetu zájmů bylo zrušeno a vráceno zpět Černošicím kvůli rozporům se zákony.

„Rozhodnutí správního orgánu I. stupně (Černošice, pozn. red.) bylo zrušeno pro rozpor s právními předpisy,“ uvedla tehdy s odkazem na ustanovení správního řádu zhruba před dvěma týdny.

Franěk nyní ve zdůvodnění, proč není možné závěry úředníků zveřejnit, mimo jiné napsal, že se černošičtí úředníci dopustili chyb při posuzování přestupku.

„S přihlédnutím ke konkrétně zjištěným nedostatkům v postupu při projednávání přestupku před správním orgánem I. stupně, Krajský úřad Středočeského kraje dospěl k závěru, že poskytnutím rozhodnutí, jehož obsah vztahující se k osobě Ing. A. Babiše je v podstatě jako celek osobním údajem,“ stojí v odpovědi.

Informaci posoudíme

Šéf přestupkového odboru také přislíbil, že celé rozhodnutí zveřejní, až bude konečné. „Krajský úřad Středočeského kraje dodává, že v případě pravomocného ukončení řízení o přestupku je připraven informace z přestupkového řízení, které bude mít k dispozici, poskytnout a naplnit tak účel sledovaný informačním zákonem,“ napsal v odpovědi.

Domněnka bez konkrétních faktů. Ministerstvo odmítlo podjatost šéfa krajského úřadu v kauze střetu zájmů

Číst článek

Údaj o tom, jestli se poslanec a premiér dopustil, či nedopustil přestupku je totiž podle něj „bez jakýchkoliv pochybností údajem přímo souvisejícím se jeho veřejnou, respektive úřední činností“.

V současné situaci, kdy je ale podle něj celá věc předmětem mediálního i politického zájmu, to není vhodné.

„Ve vztahu k otázce probíhající mediální veřejné diskuze iniciované zejména subjekty politickými (kterou však pro její obsah v převážné míře nelze považovat za diskuzi odbornou ve vztahu k problematice správního trestání, nýbrž spíše za diskuzi vedenou v rámci politického klání)… dospěl k závěru, že poskytnutím rozhodnutí, jehož obsah vztahující se k osobě Ing. A. Babiše je v podstatě jako celek osobním údajem,“ dodal.

Městský úřad v Černošicích zahájil správní řízení s premiérem loni v listopadu na základě podnětu Transparency International. Důvodem bylo podezření ze spáchání přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Andrej Babiš čelil podezření, že stále ovládá média, jež spadala pod holding Agrofert, který Babiš vložil do svěřenského fondu.

Celá odpověď Středočeského kraje na žádost o zveřejnění rozhodnutí podle informačního zákona:

Tereza Čemusová, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme