Babišův možný střet zájmů míří zpět do Černošic. Středočeský kraj rozhodnutí o pokutě zrušil

Středočeský krajský úřad verdikt černošické radnice v kauze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) zrušil a vrátil k novému projednání. V tiskové zprávě to sdělila mluvčí kraje Helena Frintová. Spis byl vrácen do Černošic, který v lednu uložil premiérovi pokutu. Babiš čelí podezření, že stále ovládá média, která spadají pod holding Agrofert. V únoru 2017 premiér své společnosti vložil do svěřenských fondů.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:20 21. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Krajský úřad Středočeského kraje podle paragrafu 90 odst. 1 písm. b) správního řádu věc vrátil k dalšímu projednání MěÚ Černošice. Tím je ‚řízení o odvolání‘ vedené krajským úřadem pro tuto chvíli ukončeno,“ oznámil úřad v tiskové zprávě ve čtvrtek odpoledne. 

‚Ředitel středočeského úřadu Holub jednal podjatě.‘ Ministerstvo řeší stížnost STAN na sloučení odborů

Číst článek

Rozhodnutí se týká odvolání Babiše ohledně porušení zákona o střetu zájmů v souvislosti s údajným ovlivňováním médií v jeho svěřenském fondu.

Premiér během pracovní cesty v Bruselu řekl, že věří, že spor vyhraje. „Jsem přesvědčen, že je to jen pokračování toho útoku proti mně. Já jsem splnil vše podle lex Babiš (zákon o střetu zájmů, pozn. red.), postupoval jsem podle zákona a nemám k tomu co říct. Jsem přesvědčen, že ve finále to vyhrajeme,“ uvedl Babiš.

Premiérův právník Václav Knotek nechtěl výsledek rozhodnutí sdělit. „Nebudu to komentovat do doby, než bude tato kauza skončena nebo až uběhnou všechny lhůty,“ uvedl na dotaz redakce.

Zpět do Černošic

O rozhodnutí informoval už ve čtvrtek ráno ředitel Krajského úřadu Středočeského kraje Jiří Holub. Nepravomocné rozhodnutí úřad vydal ve středu 20. března, ve čtvrtek se rozhodnutí stalo pravomocným. „Rozhodnutí si už účastník vyzvedl v datové schránce, takže už je pravomocné,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí úřadu Helena Frintová.

„Rozhodnutí bylo předáno účastníkům řízení. Ze strany krajského úřadu nebude rozhodnutí dále komentováno,“ uvedl v tiskovém sdělení Holub. Později odpoledne ale úřad doplnil, že celou věc vrátil k projednání zpět městu Černošice.

Vedoucí odboru přestupků černošického úřadu Josef Sedláček serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že rozhodnutí už na úřad dorazilo. „My se musíme podívat, co nám vytýkají. Budeme to muset prostudovat a poté se vyjádříme, co bude dál,“ řekl.

Na další prošetření má nyní černošický úřad až 60 dnů a dalších až 30 dnů na zpracování a vydání rozhodnutí.

Minulý týden citovaly Hospodářské noviny z rozhodnutí Městského úřadu Černošice, ze kterého vyplývá, že Babiš nadále média ze svěřenských fondů ovládá. Premiér má podle rozhodnutí vliv nejen na správce fondu, ale také může poté, co skončí jako poslanec, svůj majetek rychle získat zpět.

Podjatost Středočeského kraje?

Server iROZHLAS.cz v úterý informoval, že se ministerstvo spravedlnosti zabývá možnou podjatostí Středočeského kraje v případě údajného střetu zájmů premiéra Babiše. Od úřadu si vyžádalo k celé věci stanovisko i další dokumenty.

Podnět podali zkraje března středočeští Starostové a nezávislí (STAN) z důvodu změn v organizaci hejtmanství, které přišly krátce po původním rozhodnutí úřadu v Černošicích, pod který kauza spadá.

Rakušan navrhl, aby Babišův střet zájmů řešil jiný úřad. ‚To jste mě pobavil,‘ reagovala Jermanová

Číst článek

Opoziční středočeští zastupitelé za STAN navrhovali, aby případ kvůli možné podjatosti převzal některý ze sousedních krajských úřadů, například v Praze. Poslanec a zastupitel Vít Rakušan (STAN) poukázal na to, že ve středních Čechách vládne hnutí ANO. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová tento návrh odmítla.

„Tak to jste mě pobavil,“ řekla směrem k Rakušanovi, který s tímto návrhem přišel. Upozornila, že v čele pražského magistrátu stojí Piráti, kteří se v kauze politicky angažují. „Máme to dát Praze, kde jsou ve vedení Piráti? To mi vyluzuje úsměv na rtech – za tou kauzou stojí Pirátská strana. Nám nepřísluší to řešit,“ uvedla.

Piráti upozornili na reorganizaci krajského úřadu, který podle nich vyvolává pochybnosti kolem rozhodování ve sledované kauze. Odbor správních agend byl začleněn do odboru legislativně právního. Ředitel krajského úřadu Holub účelovost odmítl, reorganizace se prý začala chystat už loni a s Babišem nesouvisí.

jgr, tec, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme