Babiš se odvolal proti rozhodnutí Černošic. Jeho možný střet zájmů má opět řešit Středočeský kraj

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO se v úterý odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu, který řešil jeho možný střet zájmů. Úřad rozhodl na začátku srpna, verdikt dosud není známý. V minulosti ale Černošice už jednou řekly, že premiér ve střetu zájmů je. Celý spor by se teď měl posunout na Středočeský kraj.

Doporučujeme Praha (Aktualizováno: 15:50 21. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dne 20. srpna 2019 bylo prostřednictvím zástupce Ing. Andreje Babiše podáno odvolání proti rozhodnutí Městského úřadu Černošice, Odboru přestupků ze dne 2. srpna 2019,“ uvedl úřad v Černošicích na svých webových stránkách.

Černošice znovu rozhodly o Babišově možném střetu zájmů. Výsledek nezveřejnily

Číst článek

Ten nyní do měsíce rozhodne, zda je odvolání v pořádku, a pak případně celý spis předá odvolacímu správnímu orgánu, kterým je Krajský úřad Středočeského kraje.

„Zdejší správní orgán je nyní vázán lhůtou 30 dní k vypracování svého stanoviska a případnému předání spisové dokumentace odvolacímu správnímu orgánu,“ píše se dále v dokumentu.

Aktuální reakci premiéra Babiše redakce iROZHLAS.cz zjišťuje. Premiér ale střet zájmů dlouhodobě popírá. „Jsem přesvědčen, že je to jen pokračování toho útoku proti mně. Já jsem splnil vše podle lex Babiš (zákon o střetu zájmů, pozn. red.), postupoval jsem podle zákona a nemám k tomu co říct. Jsem přesvědčen, že ve finále to vyhrajeme,“ uvedl v březnu.

První rozhodnutí

Poprvé rozhodl černošický úřad o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra koncem ledna. „Je vinen,“ zněl verdikt radnice, která mu jako trest vyměřila pokutu ve výši 200 tisíc korun. Předseda vlády, který současně zastává post poslance, se měl přestupku dopustit z nedbalosti.

Střet zájmů

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Andrej Babiš takové podezření dlouhodobě odmítá. Uvádí, že splnil povinnosti dané zákonem. Podnět pro podezření na střet zájmů odeslala loni v srpnu do Černošic organizace Transparency International ČR.

Babiš se tehdy proti rozhodnutí odvolal a případ se přesunul na Středočeský kraj. Ten rozhodnutí o pokutě na konci března zrušil a spis vrátil zpět do Černošic s tím, že o celé věci musí rozhodnout znovu a lépe.

Vyčítal jim přitom například analýzu Pirátů, kterou úředníci v rozhodnutí zmiňovali. Také podle nich neposuzovali možný vliv Babiše na svěřenské fondy podle správného zákona. Černošice to určily na základě zákona o legalizaci výnosů z trestné činnosti, kterému se zkráceně říká zákon proti praní špinavých peněz. Podle středočeského kraje ale zvolili špatný zákon.

Server iROZHLAS.cz podrobně zanalyzoval jak původní rozhodnutí Černošic, tak následný verdikt Středočeského kraje v polovině července poté, co oba dokumenty zveřejnil krajský úřad na svých webových stránkách.

Podruhé černošičtí úředníci rozhodli na začátku srpna. Verdikt ale nezveřejnili.

Tereza Čemusová, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme