Další dopis kvůli Babišovu střetu zájmů: odcházející vláda po sobě nechává tři nesplněné pokyny z Bruselu

Komunikace české vlády a Evropské komise se koncem listopadu opět posunula o kousek dál. Brusel poslal do Prahy další dopis s upozorněním, že si Česko stále neporadilo s jejich třemi požadavky. Podle serveru Seznam Zprávy například tuzemská vláda stále nezlepšila řídící a kontrolní systémy pro udělování dotací. Ministerstvo pro místní rozvoj pouze potvrdilo, že zprávu dostalo. Jak bude reagovat, zatím resort neuvedl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební debata v Českém rozhlase.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od vydání auditní zprávy, která poukázala na střet zájmů premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), uplynuly dva roky. Tím ale komunikace ohledně dotací neskončila.

Evropská komise v srpnu varovala Česko, že pokud nezlepší proces přidělování dotací, může o tok evropských peněz i přijít. O varování Evropské komise informoval server iROZHLAS.cz už v létě.

České úřady chtějí odvrátit stopku dotací. Do Bruselu poslaly dopis s ujištěním, že kontrolují střet zájmů

Číst článek

Ministerstvo pro místní rozvoj na začátku listopadu do Bruselu poslalo dopis se sedmi přílohami s jasným cílem: chtělo ubezpečit představitele Evropské komise, že kontrola střetu zájmů probíhá v Česku korektně. To se ale nepovedlo.

Jak upozornil server Seznam Zprávy, o necelý měsíc později Brusel odpověděl. A k dosavadnímu řešení měl tři výtky. Česko podle komise stále nezlepšilo řídící a kontrolní systémy, aby odpovídaly dvěma finančním nařízením Evropské unie z let 2012 a 2018.

Dalším nedořešeným problémem je to, že ministerstvo průmyslu a obchodu nepotvrdilo, že prověřilo splnění předepsaných výběrových kritérií u projektů, ze kterých dostal Agrofert finance na dotace. Pro představu: komise řešila podobný problém u linky na výrobu toastového chleba firmy Penam. Jak upozornil server iROZHLAS.cz, peníze, které Česko zaplatilo, unie i nadále odmítá vyplatit. Tohoto případu se ale současné upozornění netýká.

A nevyřízená je i dotace na podporu pro společnost Lovochemie na inovaci technologie při výrobě sirných hnojiv. I v tomto případě už firma peníze dostala, ale Brusel je odmítá proplatit.

Výsledky auditu

Evropská komise v konečné auditní zprávě potvrdila, že premiér Andrej Babiš (ANO) porušuje české a evropské zákony, protože nadále ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Ten na ně podle zprávy nemá nárok. Česko se proti závěrečné zprávě už nemůže odvolat. Babiš střet zájmů odmítá.

Česko bude mít na odpověď měsíc, lhůta se ale začne počítat až od chvíle, kdy dorazí český překlad dopisu. „Dialog s ČR k dosud neuzavřeným zjištěním auditorů Evropské komise je veden, na žádost Evropské komise, nadále v důvěrném režimu,“ uvedl mluvčí ministerstva Vilém Frček.

Follow-up dopisy

Mezi Prahou a Bruselem probíhá v posledních měsících častá korespondence kvůli auditu ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten v Česku proběhl na začátku roku 2019 a zhruba rok poté auditoři šetření ukončili. Došli k tomu, že Babiš porušuje český zákon ke střetu zájmů a Agrofert, který premiér vložil do svěřenských fondů, čerpal dotace neoprávněně.

Od té doby si české úřady s Evropskou komisí vyměňují takzvané follow-up dopisy, ve kterých si vyjasňují, jakým způsobem Češi plní doporučení ze závěrečné zprávy. Překlad posledního z dopisů dorazil do Česka v polovině července a úřady na něj odpověděly 22. září.

Dopis s varováním z poloviny srpna je tedy mimořádný a do této série výměny informací nepatřil. Stejně jako listopadová odpověď na něj.

ČASOVÁ OSA

 • Únor 2017 – Andrej Babiš (ANO) coby tehdejší ministr financí vkládá holding Agrofert do svěřenských fondů
 • Květen 2017 – Andrej Babiš končí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) coby ministr financí
 • Září 2017 – Zákon o střetu zájmů začíná být účinný
 • Prosinec 2017 – Andrej Babiš se stává premiérem menšinové vlády s ČSSD
 • Srpen 2018 – Začíná platit přísnější evropské nařízení o střetu zájmů
 • Listopad 2018 – Evropská komise se začíná z podnětu protikorupční organizace Transparency International zabývat možným střetem zájmů Babiše kvůli eurodotacím pro Agrofert
 • Prosinec 2018 - Andrej Babiš píše tehdejšímu eurokomisaři pro rozpočet Güntheru Oettingerovi, že bude na vládě chodit při projednávání eurodotací z preventivních důvodů za dveře
 • Leden 2019 – V Česku probíhá auditní mise Evropské komise, která kontroluje dotace pro Agrofert
 • Červen 2019 – Evropská komise posílá do Česka předběžnou auditní zprávu, ve které konstatuje střet zájmů
 • Srpen 2019 – Česko rozporuje předběžnou auditní zprávu
 • Prosinec 2019 – Brusel posílá do Prahy konečné závěry prověrky, opět konstatoval střet zájmů
 • Květen 2020 – Česko reaguje na finální závěry Evropské komise
 • Říjen 2020 – Brusel v reakci kritizuje, že Česko Babišův střet zájmů dostatečně neřeší
 • Prosinec 2020 - Do Česka dorazil překlad klíčového tzv. follow-up dopisu k auditu
 • Březen 2021 - Ministerstvo pro místní rozvoj odeslalo do Bruselu reakci na auditní zprávu Evropské komise a první dopis
 • Červen 2021 - Brusel posílá do Čech druhý tzv. follow-up dopis, kritizuje především kontrolu střetu zájmů na ministerstvu průmyslu a obchodu
 • Srpen 2021 - Dva generální ředitelé Evropské komise posílají do Čech varování před možným přerušením platební lhůty, pokud se nezačne kontrolovat střet zájmů
 • Srpen/září 2021 - Ministerstvo pro místní rozvoj žádá Brusel o dvouměsíční odklad pro odpověď na druhý dopis k auditu ke střetu zájmů
 • září 2021 - Evropská komise žádost o odklad odmítá, českým úřadům stanovuje pro informace o zlepšení kontroly šibeniční termín 22. září
 • září 2021 - Česko v termínu odpovídá na druhý dopis ke střetu zájmů
 • listopad 2021 - Česko reaguje na varování Bruselu před možným přerušením plateb, posílá dopis s ujištěním, že unijní požadavky byly splněny

tec, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme