Babiš píše eurokomisaři: Podniknu veškerá opatření, aby mé aktivity byly v souladu s evropským právem

Premiér Andrej Babiš zaslal odpověď eurokomisaři pro rozpočet Güntheru Oettingerovi. Ten mu psal v souvislosti s podezřením Babiše ze střetu zájmů. Šéf kabinetu v dopise, který má iROZHLAS.cz k dispozici, píše, že osobně podnikne veškerá opatření k tomu, aby jeho aktivity byly v plném souladu s evropskou legislativou. Další případné kroky chce však udělat až na základě vládní právní analýzy.

Tento článek je více než rok starý.

Dokument Praha (Aktualizováno: 10:12 12. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopis premiéra Andreje Babiše (ANO) pro eurokomisaře Günthera Oettingera ohledně jeho možného střetu zájmů

Dopis premiéra Andreje Babiše (ANO) pro eurokomisaře Günthera Oettingera ohledně jeho možného střetu zájmů | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pozastavte veškeré dotace pro Agrofert, požadují evropští lidovci kvůli střetu zájmů Babiše

Číst článek

Andrej Babiš komisaře Oettingera informuje o tom, že vláda jeho možný střet zájmů projednala 3. prosince a došla k závěru, že vše je v souladu s českou i evropskou legislativou.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o právní interpretace nové evropské legislativy, váš posudek bude třeba zanalyzovat našimi právníky. Jakékoliv případné kroky učiníme na základě této analýzy,“ píše premiér.

Zároveň však Oettingera ubezpečuje, že Česká republika bude respektovat své členské závazky a povinnosti v Evropské unii.

„Osobně podniknu veškerá nezbytná opatření, abych zaručil, že mé aktivity budou v souladu s legislativou Evropské unie,“ uvádí dále Babiš.

V závěru dopisu slibuje, že vláda bude v celé věci s Evropskou komisí intenzivně spolupracovat.

Dopis premiéra Andreje Babiše (ANO) pro eurokomisaře Günthera Oettingera ohledně jeho možného střetu zájmů | Zdroj: iROZHLAS.cz

Střet v europarlamentu

Možným střetem zájmů českého premiéra se Evropská komise začala zabývat z podnětu organizace Transparency International. Ta tvrdí, že s ohledem na nová unijní pravidla platná od srpna je Babiš ve střetu zájmů i poté, co Agrofert přesunul do svěřenských fondů. Ke stejnému závěru došla i právní služba Evropské komise. 

Program europoslanců zůstal po střelbě beze změny, podle Teličky Babišův střet zájmů nejspíš projednají

Číst článek

V reakci na tento posudek zadala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) resortu spravedlnosti vypracování vlastní právní analýzy. Ministerstvo spravedlnosti došlo k závěru, že ke střetu zájmu nedochází, protože Andrej Babiš nemá v Agrofertu přijímajícím evropské dotace žádný vliv. 

Sám premiér podezření opakovaně odmítá. „Nemám střet zájmů, to vylučuji. A nic se nebude vracet,“ prohlásil dříve k celé věci.

Europoslanci budou o bodu s názvem „Střet zájmů a ochrana evropského rozpočtu: případ České republiky“ diskutovat ve středu. Vyslechnout by si měli stanoviska Evropské komise i Rady Evropské unie. Ve čtvrtek budou hlasovat, jaké přijmou usnesení. Evropští lidovci už navrhli, aby byly pozastaveny veškeré dotace pro Agrofert.

jak, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme