Mimořádné jednání. O Babišově možném střetu zájmů se bude ve Štrasburku mluvit za zavřenými dveřmi

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger vystoupí před europoslanci kvůli možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO) v polovině dubna. Místo standardního jednání výboru pro rozpočtovou kontrolu ale shrne závěry komise na mimořádné schůzi za zavřenými dveřmi, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Zároveň by měl shromážděné informace přednést i na plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku. Komise přitom zřejmě dosud šetření neuzavřela.

Původní zpráva Štrasburk (Aktualizováno: 17:21 6. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europoslanci budou debatovat o Andreji Babišovi a dotacích pro Agrofert

Europoslanci budou debatovat o Andreji Babišovi a dotacích pro Agrofert | Foto: European Parliament/ Michaela Danelová, Český rozhlas | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Je naplánovaná výměna informací s eurokomisařem Oettingerem k tomuto tématu na 15. dubna ve Štrasburku,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí europarlamentu Janis Krastins.

Evropský audit

Evropská komise v lednu v Česku v rámci auditu sbírala podklady na řadě českých úřadů - byla například na ministerstvu pro místní rozvoj, zemědělství, na resortu práce nebo ve Státním zemědělském intervenčním fondu či pražském magistrátu. Důvodem bylo podezření unijních úřadů, že Babiš může být ve střetu zájmů kvůli dotacím pro holding Agrofert, který v roce 2017 převedl do svěřenských fondů. Loni se totiž v souvislosti se střetem měnila unijní legislativa.

 

Co přesně členům výboru řekne, se ale nemusí veřejnost dozvědět. Jednání bude neveřejné. „Zasedání výboru pro rozpočtovou kontrolu proběhne v 19. hodin, ale bude v režimu ‚in camera‘, tedy za zavřenými dveřmi,“ dodal Krastins.

Další reakce naznačují, že i pro samotné europoslance rozpočtového výboru je to nová informace. Termín slyšení eurokomisaře Oettingera se totiž k jeho členům zatím oficiální cestou nedostal, jak serveru iROZHLAS.cz řekl Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL. „Věděli jsme, že se to chystá. Slyším to ale poprvé od vás,“ uvedl.

Původně chtěl na jednání výboru přijít také europoslanec Stanislav Polčák (STAN), ten se tak nyní na výbor nedostane. „Je to mimořádné jednání, nepochybně,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.

Uzavře komise šetření?

Jasné není ani to, zda Oettinger europoslancům přednese tvrdé závěry z šetření, protože oficiálně komise analýzu dokumentů dosud nedokončila, ačkoliv do jednání výboru zbývá něco málo přes týden.

Druhý Babišův dopis eurokomisaři ke střetu zájmů: Když se budou řešit dotace, opustím místnost

Číst článek

„Komise nyní analyzuje materiály, které shromáždila během auditu,“ odpověděla na dotaz, zda už je šetření dokončeno, mluvčí evropské komise pro oblast rozpočtu Andreana Stanková v pátek. Oettinger tak možná přednese jen dílčí zjištění. „Komise bude europarlament v dubnu informovat, aniž by byl dotčen řádný proces,“ dodala.

Veřejnost se tak možná verdikt evropské komise dozví až po volbách do europarlamentu. Oettinger už před dvěma týdny avizoval, že je připraven o české záležitosti informovat i po květnových volbách.

Polčák proto poslal komisi tento týden ke kauze dotaz. Obává se totiž, aby celá věc před evropskými volbami nevyšuměla. „Komise ústy komisaře Oettingera garantovala, že výsledky vyšetřování budou k dispozici v dubnu letošního roku, v poslední době se ale zdá, že od tohoto ohlášeného termínu ustupuje,“ napsal.

Podle Zdechovského ale komise ve věci údajného střetu zájmů premiéra už došla ke konkrétnímu závěru. „Víme, že už mají nějaký názor,“ řekl lidovecký europoslanec. Jaký, ale neupřesnil.

Podle Babiše jsou to ale jenom další snahy Čechů v Bruselu, kteří tam udávají svoji zemi a premiéra. „Nemají nic jiného na práci než tyhle zoufalé snahy poškodit mě a odstranit mě z politiky. Dělají to všichni opoziční politici, Piráti, lidovci i TOP 09, kteří si na mně chtějí nasbírat body. Já na rozdíl od nich bojuju v Bruselu za zájmy našich lidí, dokázali jsme zrušit nesmyslné migrační kvóty, kterými nám Brusel hrozil,“ uvedl později Babiš pro Seznam Zprávy.

Dotace v ohrožení

Pokud by úředníci v Bruselu střet zájmů potvrdili Česku by hrozilo, že bude muset alespoň část dotací vyplacených Agrofertu vracet.

Ten v roce 2017 získal přes Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) na dotacích celkem 1,1 miliardy korun. Loni to pak bylo něco přes 903 milionů korun. Jedná se jak o nárokové dotace, tedy příspěvek na zemědělskou půdu a zvířata, které se vyplácí formou přímých plateb, i investiční dotace.

Střet zájmů v Bruselu: o kolik se hraje peněz? Jen loni bral Agrofert na zemědělských dotacích 903 milionů

Číst článek

V hledáčku evropských kontrolorů jsou ale podle mluvčí fondu Vladimíry Novákové pouze investiční dotace. A na nich Agrofert přes SZIF loni inkasoval 66 milionů, oproti roku 2017 jde o zhruba třetinovou částku.

Podezření, že Babiš porušuje nová evropská pravidla o střetu zájmů, vznesla loni organizace Transparency International ČR, ke které se připojili opoziční Piráti. Podle nich Babiš i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň jako předseda vlády má vliv na jednání o podobě rozpočtu EU a o rozdělování evropských dotací v Česku. Babiš to popírá.

Tereza Čemusová, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme