Čtyři dny před termínem. Ministerstvo zemědělství odeslalo odpověď na předběžný audit Evropské komise

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď k předběžným závěrům Evropské komise ohledně možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Radiožurnálu to potvrdil šéf resortu Miroslav Toman (ČSSD). Auditní šetření kvůli vyplácení zemědělských dotací proběhlo v tuzemsku zkraje roku. Kontroloři po něm konstatovali, že český předseda vlády konflikt zájmů má.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:24 16. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Toman

Miroslav Toman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Odpověď na audit Evropské komise zpracoval Státní zemědělský intervenční fond. A bylo to odesláno prostřednictvím ministerstva. Takže by to mělo být dneska nebo zítra předáno,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) pro Radiožurnál.​

‚Musí se obrátit na Evropskou komisi.' Senátní komise chce audity k Babišově údajnému střetu zájmů i dál

Číst článek

Co přesně je obsahem odpovědi, případně v jakém duchu ji Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) napsal, nechtěl Toman komentovat.

Mluvčí Vladimíra Nováková pak pouze uvedla, že fond na odpovědi spolupracoval s Řídícím orgánem Programu rozvoje venkova. „K jejímu obsahu se však nemůžeme blíže vyjádřit. Již dříve jsme informovali, že probíhající šetření je důvěrné a jeho průběh a obsah je nutné až do ukončení šetření chránit,“ napsala v tiskové zprávě.

„V tuto chvíli tak můžeme pouze konstatovat, že v odpovědi rozporujeme předběžná zjištění, která SZIF obdržel z EK 5. června letošního roku,“ dodala.

Odpověděl už i místní rozvoj

Čas na vyjádření k návrhu auditu mělo Česko do 20. září. Podle předběžných závěrů je premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů a má stále vliv na holding Agrofert, který v únoru 2017 vložil do svěřenského fondu. Česku tak hrozí, že bude muset do Bruselu vracet stamiliony korun.

Státní zemědělský intervenční fond už v minulosti rozhodl, že kvůli návrhu auditní zprávy neproplatí holdingu Agrofert žádné nenárokové zemědělské dotace od února 2017, tedy od doby, kdy začal platit český zákon o střetu zájmů.

Koncem srpna odpověď komisi odeslalo také ministerstvo pro místní rozvoj. Šéfka resortu Klára Dostálová tehdy pro Deník N uvedla, že její úředníci rozporovali prakticky celý dokument. „Musíme udržet úřednictvo, aby odpovědělo podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, a jakýkoliv mediální tlak ničemu nepřispívá. Státní úředník musí hájit zájmy Česka,“ řekla.

Auditní mise

  • Od 2. srpna 2018 platí nová unijní směrnice, která střet zájmů upravuje. Česká pobočka protikorupční organizace Transparency International kvůli tomu loni podala podnět do Bruselu. Dopis do Bruselu zaslali také Piráti. Premiér Babiš podle nich má stále vliv na holding Agrofert, který v roce 2017 vložil do svěřenského fondu, a zároveň má možnost ovlivňovat rozdělování dotací.
  • Na počátku letošního roku kvůli tomu Evropská komise poslala do Česka auditní misi, která navštívila několik ministerstev. Unijní auditoři zavítali na ministerstva pro místní rozvoj, průmyslu, práce a sociálních věcí, na pražský magistrát či do Státního zemědělského intervenčního fond (SZIF).
  • Předběžné závěry prvního auditu dorazily do Česka na konci května a zveřejnila je řada médií. V dokumentu se píše, že podle auditorů český premiér ve střetu zájmů je, a Česko by tak mělo část dotací vracet.
  • Druhá část závěrů auditu, která se týká zemědělských dotací, přišla asi o týden později. Ten ale – na rozdíl od prvního dokumentu – zveřejněn nebyl. Šéf SZIF Martin Šebestyán nicméně na tiskové konferenci uvedl, že i druhý audit střet zájmů konstatuje.
  • Premiér Andrej Babiš střet zájmů dlouhodobě popírá. Stejně tak Agrofert, podle jehož mluvčího Karla Hanzelky probíhalo vše v souladu se zákonem.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme