Pozastavte veškeré dotace pro Agrofert, požadují evropští lidovci kvůli střetu zájmů Babiše

Frakce evropských lidovců (EPP) navrhne ve středu během diskuse o možném střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO) v Evropském parlamentu pozastavení evropských dotací pro Agrofert i vrácení neoprávněně vyplacených peněz. Vyplývá to z návrhu rezoluce, který má server iROZHLAS.cz k dispozici. Další frakce ale mohou navrhovat vlastní usnesení i podávat pozměňovací návrhy, hlasovat se bude až ve čtvrtek.

Původní zpráva Praha/Štrasburk (Aktualizováno: 16:04 11. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Apelujeme na komisi, aby pozastavila veškeré čerpání evropských dotací ze strany Agrofertu, dokud střet zájmů nebude důkladně prošetřen,“ píše se v usnesení, které bude ve středu na plénu europarlamentu navrhovat šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu z lidovecké frakce Ingeborg Grässleová. Ta je současně zpravodajkou celé věci.

Střet zájmů u Babiše je, pozornost Evropského parlamentu ale přitáhly i reakce české vlády, říká Telička

Číst článek

Dokument také apeluje na Evropskou komisi, aby byly „vráceny veškeré dotace, které byly neoprávněně vyplaceny. Nové evropské nařízení platí od srpna, Česko by tak muselo uhradit přinejmenším část z 82 milionů eur (2,1 miliardy korun), které byly Agrofertu letos vyplaceny.

Podle zprávy právní služby Evropské komise je Babiš navíc ve střetu zájmů zřejmě už od roku 2013, kdy se stal ministrem financí v tehdejší vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

S odvoláním na tuto analýzu proto evropští lidovci dále požadují „důkladné vyšetření zákonnosti veškerých dotací vyplacených skupině Agrofert od doby, kdy se Andrej Babiš stal členem vlády.“

Zveřejnění veškeré dokumentace

Frakce evropských lidovců v usnesení dále žádá větší transparentnost celé věci. Dotýká se rovněž případu ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD). Toho komise rovněž podezřívá ze střetu zájmů, jak upozornil server Aktuálně.

„Žádáme komisi, aby zveřejnila veškeré dokumenty vztahující se k případu možného střetu zájmů českého premiéra a také ministra zemědělství; žádáme také vysvětlení, jaký je zamýšlený postup k nápravě situace,“ stojí v návrhu.

11 otázek ke střetu zájmů Babiše. Jak může svůj konflikt vyřešit a proč se tím zabývají i europoslanci?

Číst článek

Dokument obsahuje také výzvu, aby se komise střetem zájmů aktivně zabývala, když se setká s obdobným případem jako u českého premiéra. Zároveň ale apeluje i na představitele jednotlivých členských zemí, aby nové evropské nařízení brali v potaz.

„Zejména část týkající se střetu zájmů, aby nedošlo k poškození reputace Evropské unie i členských států, demokracie nebo finančních zájmů EU,“ stojí dále v usnesení s tím, že zástupci jednotlivých zemí by měli jít příkladem a pracovat ve veřejném zájmu a ne v osobní prospěch.

Střet zájmů v europarlamentu

Případem Babiše se bude ve středu Evropský parlament zabývat v rámci bodu s názvem „Střet zájmů a ochrana evropského rozpočtu: případ České republiky“. Na program poslední letošní plenární schůze ho prosadili evropští Zelení právě s podporou evropských lidovců, kteří jsou v europarlamentu největší frakcí.

O konfliktu českého premiéra by se podle lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského mělo jednat zhruba půl hodiny. Vedle Grässleové by měl s projevem za frakci vystoupit také europoslanec Stanislav Polčák (STAN) i sám Zdechovský. „Vyhrazeno máme celkem šest minut,“ doplnil.

O rezoluci budou však europoslanci hlasovat až ve čtvrtek. Původně se přitom s přijetím rezoluce nepočítalo.

Návrh evropských lidovců by mohli podpořit i Zelení, přesto připravili i vlastní návrh rezoluce. Jsou nicméně připraveni spolupracovat s lidovci na společném usnesení, jak sdělil serveru iROZHLAS.cz belgický europoslanec strany Bart Staes. „Doufám, že pan Oettinger bude komentovat obsah dopisu, který zaslal českým úřadům, během zítřejší debaty na plenárním zasedání,“ dodal.

Zelení totiž podobně jako lidovci požadují, aby komise pozastavila čerpání evropských dotací ze strany Agrofertu, dokud se možný konflikt premiéra neprošetří. K podpoře rezoluce by se podle europoslance Staese navíc mohli připojit i konzervativci a část socialistů.

Babiš možný střet zájmů opakovaně odmítl. „Nemám střet zájmů, to vylučuji. A nic se nebude vracet,“ prohlásil minulý týden. Premiér by měl rovněž reagovat na dopis od evropského komisaře pro rozpočet Guntera Oettingera, který dostal minulý čtvrtek.

Kristýna Guryčová, tec, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme