‚Nestrannost premiéra v ohrožení.‘ Piráti poslali do Bruselu i Černošic analýzu ke střetu zájmů Babiše

Piráti zaslali do Bruselu i na Městský úřad v Černošicích další podklady kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Jde o právní analýzu, kterou si strana nechala vypracovat v závěru loňska a kterou má Radiožurnál k dispozici. Z ní vyplývá, že Babiš údajně porušuje jak tuzemské, tak i evropské předpisy, protože je skutečným majitelem svěřenských fondů. Do nich vložil předloni firmu Agrofert pobírající miliardové evropské dotace.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Pirátů Ivan Bartoš a Jakub Michálek (vpravo)

Předseda Pirátů Ivan Bartoš a Jakub Michálek (vpravo) | Foto: Jan Handrejch / Právo | Zdroj: Profimedia

Kromě Babiše se Piráti ptali na možný střet zájmů i v případě ministra zemědělství Mirolava Tomana (za ČSSD). Jeho otec vlastní firmu Agrotrade, která také čerpá zemědělské a další dotace.

Podle právníků je i tady střet zájmů podle evropské směrnice jasný. „Je ohrožen nestranný a objektivní výkon funkce ministra zemědělství ve vztahu k ESIF z důvodu hospodářského a rodinných vazeb,“ stojí v analýze pro Piráty.

‚Premiér by mohl řízení zpochybnit.‘ STAN či lidovci se odmítli Černošicím vyjádřit k Babišově střetu zájmů

Číst článek

ESIF je zkratka pro Evropské strukturální a investiční fondy. Z nich v rámci schválených programů putují miliardy eur formou dotací do členských zemí včetně Česka.

Osoba s nárokem na výnosy

Problém Andreje Babiše se střetem zájmů podle právní analýzy spočívá hlavně v jeho postavení ve svěřenských fondech, kam předloni v únoru vložil svou bývalou firmu Agrofert. Babiš je totiž jediným zakladatelem a také jediným obmyšleným, tedy osobou s nárokem na budoucí výnosy ze svěřeného majetku.

„Pakliže účelem svěřenských fondů je mimo jiné ochrana zájmů zakladatele a je-li zakladatel navíc jedinou osobou, která má mít prospěch ze spravovaného majetku, potom je evidentně ohrožen nestranný a objektivní výkon funkce předsedy vlády k ESIF z důvodu hospodářského či jiného zájmu ve smyslu článku 61 nového finančního nařízení (Evropské unie),“ napsali v analýze právníci.

Podle nich neobstojí ani známý argument jak Babiše, tak i samotného Agrofertu, že vložením akcií firmy do svěřenských fondů přestal být podle zákona jejich vlastníkem. V tom mu navíc daly nedávno za pravdu i analýzy ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva spravedlnosti.

„To je sice pravdivý argument, nicméně vlastnická práva vykonávají osoby jednající ve shodě. A omezení převoditelnosti akcií plus postavení ing. Andreje Babiše umožňuje velmi snadný návrat firem koncernu Agrofert do jeho vlastnictví,“ upozorňují v analýze advokáti Anna Dolejská a Viktor Rossmann, který se stal v roce 2016 právníkem roku.

Střet zájmů Babiše i Tomana

Formálně jednají za dva svěřenské fondy, kam Babiš vložil Agrofert a také další firmu Synbiol, správci a rada protektorů. Správci jsou ale dlouholetí zaměstnanci koncernu Agrofert a jedním z protektorů je i Babišova manželka Monika.

Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše tedy právní analýza přinesla konkrétní důkazy, že Babiš je nadále ve střetu zájmů. „Ignorování této situace ze strany členů vlády i českých úřadů přináší České republice zcela zbytečně vážné problémy,“ řekl Radiožurnálu.

„Potvrzují to naše právní analýzy. Pan Andrej Babiš učinil vše, co po něm český právní systém vyžadoval. Svěřenské fondy neřídí ani neovládá.“

Karel Hanzelka (mluvčí koncernu Agrofert)

Možným střetem zájmů premiéra při čerpání dotací Agrofertem, stejně jako případem ministra zemědělství Tomana, se už zabývá Evropská komise. Podnět jí loni dodala organizace Transparency International.

Jak na prosincovém plénu evropského parlamentu řekl komisař pro evropský rozpočet Günter Oettinger, Brusel na základě stanoviska své právní služby zastavil proplácení dotací Agrofertu počínaje druhým srpnem 2018. Tehdy vstoupila v platnost evropská směrnice, která ve výše zmíněném článku 61 zpřísňuje střet zájmů politiků.

Právní služba Evropské komise také nevyloučila, že Babiš mohl mít střet zájmů i dříve - v době, kdy byl ministrem financí. Brusel si tak od českých úřadů vyžádal materiály o vyplacených dotací Agrofertu za poslední roky a auditoři komise budou příští týden zjišťovat další informace i přímo na úřadech v Praze.

Babiš: Nic se vracet nebude

Sám Andrej Babiš střet zájmů opakovaně odmítl. Nevidí tak ani důvod, proč by měl případně Agrofert dotace vracet. „Nemám střet zájmů, vylučuju. Nic se nebude vracet,“ uvedl premiér v prosinci po jednání vlády v reakci na šetření Bruselu.

Zároveň se ale rozhodl rezignovat na vedení vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy, což mu v dopise doporučil komisař Oettinger.

Šéf sněmovny Vondráček zastupuje kroměřížskou nemocnici ve sporu s finanční správou. Soudí se o DPH

Číst článek

Trvající vlastnictví Babiše odmítá i mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka. „Potvrzují to naše právní analýzy. Pan Andrej Babiš učinil vše, co po něm český právní systém vyžadoval. Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Agrofert čerpá dotace zcela v souladu s českým i evropským právem a podle stejných pravidel jako všichni ostatní příjemci dotací v ČR,“ zdůraznil pro Radiožurnál.

Střet zájmů necítí ani ministr zemědělství Miroslav Toman: „Co se týká dotací, nejsem si vědom toho, že bych podepsal cokoliv směrem k firmě, kterou vlastní otec (Agrotrade). Pokud jsem podepisoval některé věci, tak se to týkalo celého sektoru. Nikdy to nebylo směřováno na tu konkrétní firmu.“

Kromě Evropské komise řeší možný střet zájmu i Městský úřad v Černošicích, na který se loni také obrátila Transparency International a pod který místně spadají Průhonice, kde premiér bydlí.

Důvodem je vlastnictví novin a rádií společnosti Mafra z koncernu Agrofert, která je nyní také ve svěřenských fondech. Podle zákona o střetu zájmů je vydávání periodického tisku a provoz rádia či televize v rukou politika přestupek. Úřad by měl svůj verdikt vydat koncem ledna. O stanoviska už požádal jak Babiše, tak i všechny politické strany.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme