Babiš informoval Oettingera, že odstoupil z vedení rady pro fondy. Podle opozice to ale problém neřeší

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí informoval dopisem evropského komisaře pro rozpočet Günthera Oettingera, že s okamžitou platností odstoupil z vedení vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. Novinářům řekl, že vyhověl třetí z možností, které mu dal Oettinger na výběr. Ta premiérovi nabízela, aby se zdržel účasti na rozhodnutích souvisejících s údajným střetem zájmů. Babiš opět odmítl, že ve střetu zájmu je.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš

Babiš informoval Oettingera, že odstoupil z vedení rady pro fondy. (ilustrační foto) | Zdroj: Úřad vlády ČR

„V tom dopise, který byl zveřejněn jedním médiem, vycházíme vstříc podle bodů, které pan komisař sám uvádí jako alternativu, a proto si myslíme, že je to dostatečné,“ řekl premiér po jednání vlády. 

V dalších variantách řešení komisař hovořil o tom, že by premiér měl buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, nebo zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských fondů.

Babiš už kvůli pochybnostem o střetu zájmů nebude předsedat radě pro fondy EU. Umožní mu to novela

Číst článek

Babiš komisaři v pondělí také odpověděl, že od 2. srpna, kdy vešla nová evropská pravidla v platnost, se žádné jednání o evropských dotacích neuskutečnilo a že osobně o dotacích ani jejich kontrole nerozhoduje. Zdůraznil také, že i rada rozhoduje vždy ve sboru. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) odpovídá řešení, pro které se v pondělí vláda rozhodla, Oettingerově návrhu, proto by mělo být dostačující.

Opozice nesouhlasí

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše tento krok ale řešení nepřinesl. „Bylo by naivní se domnívat, že vzdáním se funkce v radě evropských fondů Babiš svůj kolosální problém vyřeší. Nevyřešila by jej ani novela zákona. Je totiž nereálné, aby byl předseda vlády ze své pozice zcela izolován od dotační politiky, jak nařizuje evropské právo,“ uvedl Bartoš na twitteru.

V podobném duchu se vyjádřil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Vláda sice schválila, že premiér nebude muset předsedat radě pro evropské fondy, ale to na jeho střetu zájmů nic nemění. Rada je totiž pouze poradním orgánem vlády, takže vláda je ta, kdo má v dotacích poslední slovo. Pokud se ale jedná o první z řady kroků, je to dobrý start,“ uvedl v tiskovém prohlášení.

S opozicí souhlasí i Petr Leyer z Transparency International (TI).Tvrdí, že i kdy Babiš nebude předsedat radě, nevyřeší se tím problém s jeho střetem zájmů kvůli dotacím pro holding Agrofert.

„Rada je pouze poradním orgánem vlády, takže ve výsledku o všem stejně rozhoduje vláda, ve které Andrej Babiš ale stále figuruje. Problém střetu zájmů Andreje Babiše se tím tedy vůbec neřeší,“ uvedl Leyer.

„Andrej Babiš by měl tedy předmětný střet řešit spíše z hlediska podnikatele (omezení dotací pro Agrofert), nikoliv vzdáním se politických (a v tomto případě navíc nikoliv významných) pozic,“ doplnil.

Novela jako reakce na kritiku EU

Vláda v pondělí také schválila návrh novely zákona o podpoře regionálního rozvoje, která umožní, aby radě předsedal i jiný člen vlády než premiér. Návrh je reakcí na kritiku Evropské unie (EU) ohledně možného Babišova střetu zájmů, uvedla po jednání ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) jako předkladatelka materiálu.

Nyní může radě podle zákona předsedat pouze premiér. „Dosavadní určení výhradně osoby předsedy vlády jako předsedy rady není dostatečně flexibilní z pohledu věcné působnosti faktické implementace evropské politiky soudržnosti v podmínkách ČR. Rada je poradním orgánem vlády, navrhuje se svěřit zákonem vládě možnost určit si svým usnesením, který člen vlády ji povede jako její předseda,“ uvádí novela, kterou čeká projednávání Parlamentem.

Maláčová neprosadila zvýšení existenčního minima o 380 korun. Vláda se k návrhu vrátí v lednu

Číst článek

Úkolem rady je posuzovat koncepční i aktuální otázky spojené s evropskou politikou soudržnosti v ČR předtím, než jsou předloženy k projednání vládě. Jednání rady se mimo jiné zaměřuje na soulad evropských dotačních programů s dohodou, kterou ČR má s EU. Rada také navrhuje vládě systémová opatření týkající se čerpání fondů EU.

Evropský parlament ve čtvrtek přijal rezoluci, v níž vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadují mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Oettinger už předtím uvedl, že Evropská komise nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Ministerstvo financí oznámilo, že jí nebude takové žádosti posílat.

Agrofert, který vlastnil Babiš při svém vstupu do vlády v roce 2014 a loni ho vložil do svěřenského fondu kvůli českému zákonu o střetu zájmů, je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme