Personální rošáda na středočeském hejtmanství. ‚Ohrožuje to případ Babišova střetu zájmů,‘ říká pirát Bartoš

Na středočeském hejtmanství se v minulých dnech odehrála reorganizace odborů. Přestupky, které dosud řešil odbor správních agend, má nově – od 1. února – na starosti odbor legislativně právní. Změna přitom přichází v době, kdy černošický úřad rozhodl o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten se odvolal a spis tak nyní poputuje právě na Středočeský kraj ovládaný hnutím ANO. Úřad tvrdí, že „optimalizaci“ začal připravovat už loni.

Praha (Aktualizováno: 18:37 8. 2. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Andrej Babiš a středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová

Premiér Andrej Babiš a středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (oba ANO) | Foto: Radek Duchoň | Zdroj: Český rozhlas

„V minulém roce byla zahájena příprava celkové optimalizace a zefektivnění chodu krajského úřadu včetně návazných ekonomických dopadů. Tato optimalizace se týkala mimo jiné i možnosti sloučení Odboru správních agend a krajského živnostenského úřadu a Odboru legislativně právního,“ uvedl na dotaz serveru iROZHLAS.cz šéf úřadu Středočeského kraje Jiří Holub.

Babišův případ měl rovnou řešit krajský úřad, řekl Zeman k rozhodování Černošic o střetu zájmů premiéra

Číst článek

„V lednu tohoto roku bylo rozhodnuto o začlenění Odboru správních agend do Odboru legislativně právního s účinností od 1. února 2019. Jedná se o interní organizační změnu, která nemá vliv na výkon přenesené působnosti,“ doplnil.

„Chod úřadu není v mé kompetenci, je to záležitost ředitele úřadu,“ reagovala v pátek večer pro iROZHLAS.cz hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Dle mých informací se připravovala již v loňském roce a nijak nesouvisí s žádným aktuálním správním řízením a neměla by mít tudíž ani vliv na jejich průběh,“ dodala.

Úřad podle Heleny Frintové z tiskového odboru připravuje k celé věci na pondělí tiskovou konferenci.

Pokuta pro Babiše 200 tisíc

Na změnu ve struktuře úřadu Středočeského kraje v pátek upozornil týdeník Respekt. O věci posléze v tiskové zprávě informovali také Piráti. Podle šéfa strany Ivana Bartoše reorganizace vzbuzuje podezření. „Tato blesková a utajená reorganizace krajského úřadu ohrožuje důvěryhodnost rozhodnutí v kauze střetu zájmů Andreje Babiše,“ uvedl.

‚Dopady zákona mohou být pro premiéra nepříznivé.‘ Černošický úřad se brání Babišově kritice

Číst článek

Na Babišův případ by tak nyní měl finálně dohlížet na Středočeském kraji jiný vedoucí úředník. Podle webu odbor legislativně právní nyní šéfuje Vladimír Černý.

Černošický úřad rozhodl ve věci premiéra ke konci ledna, výsledek řízení radnice neuvedla. Z vyjádření Babiše ale vyplývá, že to bylo v jeho neprospěch. Deník Právo – s odkazem na nejmenované zdroje – zároveň napsal, že dostal za přestupek proti zákonu o střetu zájmů pokutu ve výši 200 tisíc korun. Proti rozhodnutí Černošic se šéf kabinetu tento týden odvolal.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme