‚Přestupek proti střetu zájmů se neprokázal.‘ Přečtěte si rozhodnutí hejtmanství i Černošic o Babišovi

Že by měl premiér Andrej Babiš (ANO) vliv na média ve svém svěřenském fondu, se nepodařilo prokázat. S takovým výsledkem uzavřel Středočeský kraj možný střet zájmů českého předsedy vlády. Vyplývá to z rozhodnutí, které hejtmanství zveřejnilo na svém webu. Původně se případem zabýval městský úřad v Černošicích, ten i napodruhé Babišovi letos v srpnu uložil pokutu ve výši 200 tisíc korun.

Dokumenty Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiére Andrej Babiš (ANO)

Premiére Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Řízení o přestupku podle zákona o střetu zájmů, kterého se měl dopustit obviněný Andrej Babiš (…) se zastavuje, neboť spáchání přestupku, o němž se vede řízení, nebylo obviněnému z přestupku prokázáno,“ píše se hned v úvodu rozhodnutí Středočeského kraje ohledně podezření ze střetu zájmů.

Středočeský kraj zastavil přestupkové řízení s Babišem kvůli údajnému střetu zájmů

Číst článek

Podle hejtmanství Černošice nedoložily, že by Andrej Babiš uplatňoval vliv na média ve svém svěřenském fondu. Řízení o možném střetu zájmů se vedlo kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra, které spadají pod holding Agrofert.

„Jak vyplývá z provedeného dokazování před správním orgánem prvního stupně i z odůvodnění napadeného rozhodnutí, nebylo prokázáno žádné jednání (konání) obviněného v rozhodné době od 21. prosince 2017, které by svědčilo o tom, že obviněný v této době ovládá či ovládal právnické osoby Londa, Stanice O a Mafra, a tedy ani že v uvedené době se dopustil jednání (konání), které by svědčilo o tom, že je ve smyslu zákona o střetu zájmů ovládající osobou mediálních společností,“ stojí dále v odůvodnění.

Středočeský úřad dále konstatoval, že pouhá možnost média ovlivňovat nestačí. „Jelikož pouhé formální postavení ‚osoby ovládající‘, bez toho, aby bylo ovládání skutečně vykonáváno konkrétním jednáním, nemůže být považováno za konání,“ uvedl šéf oddělení přestupků Petr Franěk.

Celé rozhodnutí Středočeského kraje si můžete přečíst zde:

Podle Andreje Babiše je tím tato záležitost skončena. „Bylo jasné, že to takhle musí dopadnout. Celé to bylo vyprodukováno na základě zkorumpované neziskovky Transparency International a udavačů z Pirátů,“ prohlásil pro Radiožurnál.

„Je to od začátku úplně nesmyslné, protože pokud jsme v naší zemi zavedli speciální zákon proti Babišovi – lex Babiš – a já jsem postupoval podle tohoto zákona, tak nemůžu mít žádný střet zájmů. Tato záležitost byla živena a úřad v Černošicích k tomu přistupoval politicky. Je to další pseudoaféra, která skončila,“ uzavřel Babiš.

Šéf Transparency International David Ondráčka řekl Radiožurnálu, že ho postup kraje nepřekvapil. „Procesně Černošice ukázaly odvahu a postavily se k tomu čelem, ale naše silné pochyby nad průběhem řízení na krajském úřadě trvají. Došlo tam k náhlé výměně úředníků, nevysvětlitelné reorganizaci a naše otázka je, zda ještě jde o nezávislé rozhodnutí,“ prohlásil.

Reorganizace odborů se připravovala necelé dva měsíce, jak již dříve informoval server iROZHLAS.czTaké středočeská opozice již dříve kritizovala skutečnost, že Babišovu kauzu projednává středočeský úřad. Podle předsedy klubu zastupitelů za STAN Věslava Michalika měl o případu rozhodovat jiný krajský úřad, v jehož čele není hnutí ANO. Podobný názor má i poslanec a zastupitel za ODS Martin Kupka. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z ANO ale podezření z podjatosti vždy odmítla. 

Pokuta 200 tisíc

Poprvé rozhodl černošický úřad o možném střetu zájmů premiéra Babiše kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra koncem ledna. „Je vinen,“ zněl verdikt radnice, která mu jako trest vyměřila pokutu ve výši 200 tisíc korun. Předseda vlády, který současně zastává post poslance, se měl přestupku dopustit z nedbalosti.

Babiš se tehdy proti rozhodnutí odvolal a případ se přesunul na Středočeský kraj, který vede hejtmanka Pokorná Jermanová. Ten rozhodnutí o pokutě na konci března zrušil a spis vrátil zpět do Černošic s tím, že o celé věci musí rozhodnout znovu.

Černošický úřad pak podruhé rozhodl v případě Babišova údajného střetu zájmů začátkem srpna. A svůj předchozí verdikt potvrdil, Babiš se ale proti němu odvolal. I tento dokument nyní hejtmanství zveřejnilo. 

Rozhodnutí Černošic si přečtěte zde:

Server iROZHLAS.cz podrobně zanalyzoval jak původní rozhodnutí Černošic, tak následný verdikt Středočeského kraje v polovině července poté, co oba dokumenty zveřejnil krajský úřad na svých webových stránkách.

kno, sed Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme