Audit odtajněn. ‚Ovládá dva svěřenské fondy a také skupinu Agrofert,‘ píše se o Babišovi ve zprávě

Pan Babiš ovládá dva svěřenské fondy a skrze tyto svěřenské fondy také ovládá skupinu Agrofert, stojí v 71stránkové zprávě, kterou má iROZHLAS.cz k dispozici. Návrh auditorské zprávy konstatuje, že premiér Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů. Kvůli tomu by mohly firmy, které Babiš v únoru 2017 vložil do svěřenských fondů, vracet stamilionové dotace.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 0:06 1. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je Andrej Babiš ve střetu zájmů?

Pan Babiš ovládá dva svěřenské fondy a skrze tyto svěřenské fondy také ovládá skupinu Agrofert, stojí v 71 stránkové zprávě (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Koláž iROZHLAS

O výsledcích auditu, který je podle ministerstva financí předběžným návrhem a může se změnit, jako první informovaly v pátek Hospodářské noviny.

Následně zprávu získal a citoval z ní Deník N. „Pan Babiš ovládá dva svěřenské fondy a skrze tyto svěřenské fondy také ovládá skupinu Agrofert,“ stojí doslova ve zprávě.

Návrh auditu to dokládá tak, že dvěma hlavními cíli svěřenských fondů jsou podle jejich stanov řízení skupiny Agrofert a ochrana zájmů Andreje Babiše. Správce fondů zároveň nemůže například zvýšit základní jmění ve firmách Agrofertu, aniž by všechny nově vydané akcie získal Babiš.

„Pan Babiš ovládá dva svěřenské fondy a skrze tyto svěřenské fondy také ovládá skupinu Agrofert“ | Zdroj: iROZHLAS.cz

Evropská komise také došla k závěru, že všechny dotace udělené Agrofertu od 9. února 2017, kdy vstoupil v platnost český zákon o střetu zájmů, nejsou v souladu s národním právem.

Podle dokumentu se mají vrátit veškeré platby, které po datu, kdy vstoupil ‚Lex Babiš‘ v platnost, dostal Agrofert z Evropského fondu pro regionální rozvoj. To má činit celkem 283 milionů korun. Kromě toho má vrátit také peníze, které obdržel z Evropského sociálního fondu, tedy 950 tisíc. V součtu s dalšími chybami by to ale mohlo být celkem přes 451 miliónů korun. Tyto peníze by měl český stát následně po firmách z Agrofertu vymáhat.

V součtu s dalšími chybami by to ale mohlo být celkem přes 451 miliónů korun | Zdroj: iROZHLAS.cz

Babiš pro Radiožurnál odmítl, že by Česko mělo vracet peníze. „Takže já zásadně odmítám, že někdo říká, že budeme vracet peníze. Proč bychom je vraceli? Nebudeme vracet peníze,“ řekl premiér.

Profit Agrofertu

Babiš přitom opakovaně odmítá, že by pochybil. „Já jsem postupoval podle českých zákonů, podle Lex Babiš. Já dodržuji české a evropské zákony, v žádném střetu zájmů nejsem,“ řekl ještě v pátek odpoledne Radiožurnálu. Aktuální vyjádření redakce zjišťuje.

‚Je to hodně silné kafe.‘ Politici reagují na audit Evropské komise o střetu zájmů Babiše

Číst článek

„Já jsem tu zprávu neviděl, nemám ji a ani ji nechci vidět. Je to otázka expertizy právníků, kteří zastupují zájmy a stanovisko českého státu,“ uvedl už dříve premiér.

Podle návrhu auditu se ale do rozhodování o dotacích mohly promítnout zájmy Babiše, ať už osobní nebo ekonomické. „Mohly se projevit následnými rozhodnutími, které byly přijaty ve vztahu k unijním fondům a z nichž Agrofert přímo či nepřímo profitoval,“ má stát ve zprávě. Ta následně uvádí konkrétní případy rozhodnutí, ze kterých profitoval Agrofert.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka serveru iROZHLAS.cz dříve řekl, že koncern zatím nemá žádné oficiální informace a pochybení odmítá.

Ministerstva financí a pro místní rozvoj anglickou verzi materiálu dostala, počkají na český překlad a pak se k ní vyjádří Evropské komisi.

‚Přímý ekonomický zájem‘

„Pan Babiš se aktivně podílel na realizaci unijního rozpočtu v České republice. Má přímý ekonomický zájem na úspěchu skupiny Agrofert. Pan Babiš se zpronevěřil nezávislému a objektivnímu výkonu svých funkcí (premiér, ministr financí, předseda Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy a vicepremiér pro ekonomiku) vzhledem k tomu, že se podílel na rozhodnutích, která se týkala skupiny Agrofert,“ stojí dále v dokumentu, jehož část citoval server Seznam Zprávy a server iROZHLAS.cz ho má k dispozici.

„Pan Babiš se aktivně podílel na realizaci unijního rozpočtu v České republice. Má přímý ekonomický zájem na úspěchu skupiny Agrofert..." | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předběžný audit se podle médií nadále věnuje Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF). Právníci Evropské komise analyzovali záznamy ze schůzek této rady, píše se v dokumentu: „Analýza těchto dokumentů a záznamů ukazuje, že Babiš uplatňoval vliv na rozhodnutí tohoto orgánu, zejména na rozhodovací proces týkající se alokace fondů (…).“

Babiš se vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy na konci loňského roku.

Pan Babiš ovládá dva svěřenské fondy a skrze tyto svěřenské fondy také ovládá skupinu Agrofert, stojí v 71 stránkové zprávě | Zdroj: iROZHLAS.cz

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme