Babiš jednal se Su Ťij. Mluvili o silnější ekonomické spolupráci i lidských právech

Česko se chystá posílit ekonomickou spolupráci s Barmou. Obě země budou víc spolupracovat i ve školství a zdravotnictví. Po jednání s barmskou vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij to v pondělí řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S nositelkou Nobelovy ceny za mír a někdejší disidentkou mluvil i o lidských právech v její zemi. Česká strana hospodářskou spolupráci jejich dodržováním nepodmínila a záruky nežádá, vyplynulo z premiérova vyjádření.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Myanmar výrazně modernizuje své hospodářství. Má ambice mít jeden z největších hospodářských růstů na asijském kontinentu. Vidíme v našich ekonomických vztazích velký potenciál. Myanmarský trh nabízí našim firmám spoustu obchodních a investičních příležitostí,“ řekl Babiš.

Nečekané přátelství napříč kontinenty a oceány. Jaký vztah má barmská vůdkyně Su Ťij k Česku a Havlovi?

Číst článek

Podotkl, že už v 70. a 80. letech československé podniky vybudovaly v zemi továrny, a to pivovary a cukrovary. Dodal, že česká strana začne pronikat na tamní trh se značkou Škoda a dalšími známými značkami. Zajímal se o výdaje Barmy na obranu.

K posílení vzájemných vztahů a výměny má přispět velvyslanectví, které se v Česku podle Babiše znovu otevírá po 26 letech.

„Vždycky jsme chovali vřelé přátelství k České republice už za doby Československa. Po otevření ambasády budeme moci spolupráci rozšířit a povýšit, občané se budou lépe poznávat. Nevím, jestli lidé v ČR znají nás a my je. Otevření velvyslanectví je prvním krokem,“ uvedla Su Ťij. Dodala, že už jako dítě znala boty Baťa.

Školství

Podle státní poradkyně myanmarská republika potřebuje rozšířit hlavně spolupráci ve školství, které trpí nedostatkem financí. Česko právě do vzdělávání a zdravotnictví směřuje svou rozvojovou a humanitární pomoc, kterou Barmě poskytuje.

Část jednání se týkala dodržování lidských práv v Barmě. Podle Babiše má země za sebou komplikovanou minulost a sužují ji konflikty. Ocenil práci na demokratizaci.

Laureátka Nobelovy ceny za mír i terč kritiky za porušování lidských práv je v Česku. Kdo je Su Ťij?

Číst článek

Podle loňského prohlášení vyšetřovatele OSN v převážně buddhistické Barmě pokračovala genocida muslimské menšiny Rohingů a barmská vláda dávala najevo, že zájem o vybudování fungující demokracie nemá. Situaci kritizovaly i další mezinárodní organizace.

Lidská práva

Podle Babiše česká strana záruky dodržování lidských práv k posílení spolupráce nepožaduje. „Nejlepší zárukou jsou dobré lidské vztahy. Ty mohou být nastaveny, pokud je harmonie. Jediná záruka je klid a mír mezi lidmi a státy,“ uvedla Su Ťij.

Podotkla, že její země s některými usneseními OSN nesouhlasí. „Byli bychom rádi, kdyby nám svět pomohl společenství a komunity sblížit. Každý, kdo chce mír a harmonii pro všechny lidi všech náboženství a etnicit, se musí snažit je spíš sblížit,“ dodala myanmarská státní poradkyně.

Su Ťij v Praze v úterý čeká pracovní snídaně s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD), poté se oba zúčastní Česko-barmského podnikatelského fóra, na kterém vystoupí i Babiš či ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Odpoledne političku přijme prezident Miloš Zeman.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme