Taxikáři přistoupili na Babišovu nabídku. Nebudou protestovat a přijedou za ním na Úřad vlády

Taxikáři v pátek ráno v Čestlicích proti službám typu Uber protestovat nebudou. Přijali pozvání premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), který je vyzval, aby neblokovali dopravu a přijeli jednat na Úřad vlády. S premiérem se taxikáři sejdou v pátek v 06.00 ve Strakově akademii a avizovaný protest zatím odloží. Ve čtvrtek večer řekl mluvčí Sdružení českých taxikářů Lukáš Pelikán.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taxikáři vyjíždějí ze Strahova, kde se sešli kvůli protestu proti službě Uber. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Taxikáři chtěli protestovat kvůli memorandu, které v pondělí podepsali zástupci vlády a firmy Uber.

Uber podepsal s vládou memorandum o fungování. Řidiči budou muset splnit podmínky pro taxikáře

Číst článek

„Přijali jsme pozvání pana premiéra, takže páteční protest v Čestlicích-Průhonicích se odkládá. Dál se však teprve uvidí, jestli bude, nebo nebude podle toho, jak zítra dopadnou jednání. V každém případě od pana Babiše máme potvrzený termín a v 06.00 jsme ve Strakovce," řekl ve čtvrtek Pelikán.

U úřadu vládu neplánují taxikáři žádné manévry. Na jednání přijede pouze několikačlenná delegace, kterou povede předseda Sdružení českých taxikářů (SČT) Petr Polišenský.

Zástupci vlády v demisi a Uberu podepsali v pondělí memorandum, v němž se firma zavázala ke zřízení českého živnostenského oprávnění, které jí zatím schází. Řidiči Uberu budou také muset splňovat podmínky pro běžné taxikáře včetně licence či zkoušky z místopisu.

Babiš s Krnáčovou napsali šéfovi Uberu. Požadují, aby firma dodržovala české zákony

Číst článek

Firma rovněž slíbila, že bude státu poskytovat data o jízdách řidičů kvůli výběru daní a zajistí zavedení elektronické evidence tržeb.

Sdružení českých taxikářů však označilo memorandum za paskvil, protože podle něj Uber stále nebude podléhat přísným podmínkám jako taxikáři. Proto Sdružení vyzvalo k dvouhodinovému protestu v Čestlicích, jenž měl začít v pátek ráno v 05.00.

Taxislužby v prvních měsících letošního roku uspořádaly několik protestů proti Uberu a společnosti Taxify. Pomalými jízdami blokovaly centrum Prahy. Naposledy zkomplikovaly provoz v okolí Václavského náměstí 27. března.

Důvodem všech protestů bylo, že řidiči alternativních služeb jezdí bez licence a taxametrů. Uber v minulosti argumentoval tím, že není taxislužbou, ale že zprostředkovává spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme