VIDEO: ‚Epidemie je zpět, bohužel.‘ Premiér přiznal, že chyboval, když v létě polevil s opatřeními

Premiér Andrej Babiš (ANO) po několika měsících promluvil k občanům Česka v televizním projevu. Podle očekávání se týkal koronavirové epidemie. „Epidemie je zpět, bohužel,“ řekl předseda vlády hned na začátku. Přiznal rovněž, že v létě polevením v opatřeních proti šíření koronaviru chyboval, když se nechal ukolébat jarním vítězstvím a atmosférou ve společnosti.

Praha (Aktualizováno: 20:52 21. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) na začátek pondělního projevu podotknul, že epidemie koronaviru je zpět. První vlnu podle něj Česká republika zvládla dobře díky rychlým opatřením, přes léto se ale nechala ukolébat.

DOKUMENT: Nošení roušek i poděkování Vojtěchovi. Přečtěte si, co zaznělo v premiérově projevu

Číst článek

„I já jsem se nechal unést nastupujícím létem a atmosférou ve společnosti. To byla chyba, kterou nechci zopakovat,“ uznal. Vláda velkou část protiepidemických opatření s příchodem léta plošně uvolnila.

Společnost je podle Babiše rozdělená a někteří lidé nedodržují opatření jako protest proti vládě. Ohrožuje to pak zejména starší občany, uvedl.

„Těmto lidem bych ale chtěl vzkázat: ty roušky nenosíte kvůli Babišovi, Vojtěchovi nebo Prymulovi, ale kvůli vašim rodičům a prarodičům, kvůli vašim blízkým, kvůli vašim kamarádům a známým. Teď už vážně nejde o politiku, nikdo nechce nikoho z plezíru omezovat.“ Zakrytí úst a nosu podle něj není o svobodě jednotlivce.

Premiér také ocitoval komentář ze sociálních sítí, podle něhož je v Česku momentálně „každý epidemiolog“. Adresoval při tom porovnávání protiepidemických opatření v Česku se Švédskem – podle Babiše šlo Švédsko cestou promořování, což vyústilo ve výrazněji vyšší počet obětí než v tuzemsku.

Podle opozice Babiš dělá kampaň před volbami. ‚Cílem bylo napravit dojem z chaosu,‘ uvedl Fiala k projevu

Číst článek

Apeloval na důležitost dodržování doporučených opatření proti nákaze, kterými jsou dostatečné rozestupy mezi lidmi, nošení roušek a správné mytí rukou.

Vláda podle něj myslí i na živnostníky a zaměstnavatele. „Budeme to dělat i nadále, protože už nechceme vypnout ekonomiku tak, jako na jaře. Zároveň ale musíme především myslet na ochranu životů našich občanů. Je to těžké rozhodování, ale snažíme se najít rovnováhu mezi ochranou zdraví našich lidí a naší ekonomikou,“ uvedl.

‚Nejlepší ministr zdravotnictví‘

Vyzval k odložení politických sporů. „Pojďme toho teď na chvíli nechat, čas na skládání účtů zase přijde,“ poznamenal. Vláda čelí kvůli postupu při řešení nepříznivého vývoje koronavirové situace ostré kritice opozičních stran.

Předseda vlády dále poděkoval všem, kteří se na zvládání pandemie podílí. „Chci moc poděkovat našim hygienikům, armádě, zdravotníkům, sestřičkám, medikům, laboratořím, ajťákům, policistům, hasičům, záchranářům a dobrovolníkům. Mají za sebou těžkou dobu, a ještě těžší před sebou. Chci poděkovat vám všem, kteří jste se spojili a snažíte se epidemii zastavit. Třeba jen tím, že si vezmete tu často nenáviděnou roušku,“ dodal.

Na covidovém semaforu regionů je aktuálně 28 oranžových okresů, jediná červená zůstává Praha

Číst článek

Jeho poděkování směřovala také za již bývalým ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO), který v pondělí ráno oznámil svou rezignaci. „Je to slušný, poctivý a velmi pracovitý člověk, kterého jsem si kdysi přivedl na ministerstvo financí a v podstatě jsem si ho vychoval, takže mám k němu speciální vztah. Přinesl do politiky slušnost a úctu a jsem přesvědčen, že se na něj jednou bude vzpomínat jako na nejlepšího ministra zdravotnictví,“ uvedl Babiš.

Nástupcem Vojtěcha odpoledne prezident republiky Miloš Zeman jmenoval epidemiologa Romana Prymulu. „Na resortu udělal (Vojtěch, pozn. red.) víc práce než většina jeho předchůdců. Boj s první vlnou viru zvládnul neuvěřitelně. Chápu, že už toho na něj muselo být moc, že byl znechucený a unavený politikou a médii a rozhodl se odejít,“ okomentoval Babiš výměnu na klíčovém resortu.

Mezi hlavními úkoly vlády je teď podle Babiše dobudování integrovaného systému s velkokapacitními call centry, zajištění dostatečného počtu odběrných míst na testování nákazy a zvýšení kapacit testovacích laboratoří. Zájem o testování v Česku v posledních týdnech rapidně vzrostl.

Babiš o Vojtěchovi: Byl pod útoky opozice, hejtmanů, novinářů i ministrů. Neuměl se bránit. Podporu měl

Číst článek

Premiér zmínil také systém sebereportování, který podle něj zrychlí proces trasování a ušetří čas hygienikům. Za prioritu prý považuje i dostatečnou kapacitu lůžek a ochranu zdravotníků.

„Pojďme se znovu semknout. Koronavirus jsme porazili jednou, porazíme ho i podruhé. Věřím, že to zvládneme znovu,“ uzavřel Babiš.

Ústřední krizový štáb

Předseda vlády poprvé vystoupil v televizi a rozhlasu s projevem 23. března, na obrazovky se s vystoupením vrátil 9. dubna.

Premiér v posledních dnech čelí ostré kritice opozice kvůli aktuálnímu vývoji koronavirové epidemie. Počet lidí, kteří v České republice zemřeli s nákazou koronavirem, překročil 500.

V posledních týdnech opakovaně laboratoře zaznamenaly rekordní nárůsty počtu nakažených. Vláda kvůli tomu přistupuje k plošnějším opatřením. V pátek Babiš změnil názor a avizoval obnovení sociálními demokraty, opozicí a kraji požadovaného Ústředního krizového štábu, které by měla vláda schválit v pondělí.

Gabriela Knížková, miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme