Babiš označil Transparency sedmnáctkrát za ‚zkorumpovanou‘. Sporem se znovu zabývá soud

Právník předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) trvá na tom, že premiérovy opakované výroky o zkorumpovanosti Transparency International nebyly nepřiměřenou kritikou. Nezisková organizace ale míní, že Babiš překročil povolenou hranici a poškodil její pověst. Sporem se ve středu začal znovu zabývat středočeský krajský soud poté, co mu věc vrátil odvolací senát. Rozsudek vyhlásí 26. července.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babiš trvá na přiměřenosti své kritiky Transparency International (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Transparency International se dlouhodobě věnuje tématu Babišova střetu zájmů. Poukazuje na dotační kauzu Čapí hnízdo nebo na majetkové vazby k holdingu Agrofert. V žalobě na ochranu dobré pověsti uvádí, že ji Babiš záměrně poškozuje svými lživými výroky.

Bláha: České úřady hájí Babišův konflikt zájmů do krajnosti, u jiné firmy by do takového rizika nešly

Číst článek

Spočítala, že do doby podání žaloby ji za zkorumpovanou označil celkem sedmnáctkrát. Požaduje proto omluvu i to, aby se premiér napříště obdobných výroků zdržel.

Babiš k soudu nechodí, jeho právník Jiří Urbánek ho omluvil i ve středu. Soudce pak doplnil dokazování o výstupy z médií, kterými se Urbánek snažil dokázat jednak to, že výroky obdobného typu nejsou ve veřejném prostoru ojedinělé, jednak to, že Transparency International premiéra ostře kritizovala.

Právník poukázal na judikaturu, podle které má kritizovaný politik právo na kritiku reagovat. Forma nadsázky, byť i přehnané, je podle něj v takovém případě přípustná.

Tyto argumenty ale odmítl právní zástupce neziskové organizace Pavel Uhl. „Žalovaný (Babiš) se mohl bránit soudně nebo mohl výroky Transparency International věcně rozporovat. To nikdy neučinil, nikdy se věcně nevyjádřil k otázce svého střetu zájmů. Pokud svou obhajobu pojal tak, že začal očerňovat žalobkyni (Transparency International), uchopil to podle nás způsobem, který překročil hranici,“ řekl.

‚Pouze vyjádřil názor‘

Krajský soud už jednou rozhodl, že Babiš se omlouvat nemusí, protože výroky významně nezasáhly do práv Transparency International. Podle odvolacího vrchního soudu se ale rozsudek mimo jiné dostatečně nevypořádal s tím, že výraz „zkorumpovaný“ evokuje trestní jednání.

Česko se dál propadá v žebříčku vnímání korupce. Transparecy zmiňuje Babiše, Stoku či soudce Sováka

Číst článek

Babišův právník ve středu zopakoval, že premiér netvrdil, že by se organizace dopustila zločinu - pouze vyjádřil názor na způsob jejího financování od ministerstev nebo od subjektů, které má Transparency International z povahy věci kontrolovat. Organizace se proti tomu už dříve ohradila s tím, že její finanční vztahy jsou transparentní, smluvně podložené a zachycené ve výročních zprávách.

Babiše za týden čeká jiné soudní jednání kvůli výrokům, které pronesl ve sněmovně na adresu tehdejšího poslance TOP 09 Miroslava Kalouska. Také Kalousek žádá omluvu, a to za tvrzení, že rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme