Poslední možnost, jak zasáhnout do Babišovy kauzy. Nejvyšší státní zastupitelství zvažuje žalobu

Nejvyšší státní zastupitelství vedené Pavlem Zemanem aktuálně přezkoumává podněty a zákonné předpoklady pro podání správní žaloby k ochraně veřejného zájmu. Poté, co ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek oznámilo, že rozhodnutí středočeského krajského úřadu o zastavení přestupkového řízení s premiérem Andrejem Babišem (ANO) nepřezkoumá, jde o poslední možnost, jak do kauzy zasáhnout.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nejvyšší státní zastupitelství aktuálně posuzuje několik podnětů ve vztahu k rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje a přezkoumává zákonné předpoklady pro případné podání správní žaloby,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

MAFRA V AGROFERTU

Agrofert vlastní přes Mafru deníky Mf Dnes, Lidové noviny a Metro. Součástí jsou i zpravodajské weby iDnes.cz nebo server Lidovky.cz. Vlastní také týdeník 5plus2 nebo vydavatelství Bauer Media, do jehož portfolia patří 30 časopisů, jsou mezi nimi například tituly Rytmus života, Cosmopolitan, Chvilka pro tebe nebo Žena a život. A patří sem též hudební televize Óčko nebo rádio Impuls.

Do kauzy premiéra Babiše a jeho údajného přestupku proti zákonu o střetu zájmů mohlo vstoupit také ministerstvo spravedlnosti vedené Marií Benešovou (ANO), resort ale pro zahájení přezkumného řízení neshledal důvody.

Správní řízení iniciovala organizace Transparency International. Premiér Babiš čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Babiš se ale brání tím, že své firmy vložil před dvěma lety do svěřenského fondu, jak mu ukládá zákon.

Transparency International zaslala své argumenty k verdiktu kromě ministerstva spravedlnosti i Nejvyššímu státnímu zastupitelství a jeho šéfovi Pavlu Zemanovi, který má pravomoc proti rozhodnutí podat žalobu.

Kromě protikorupční organizace se na nejvyššího státního zástupce i ministerstvo obrátil také úředník ze středočeského krajského úřadu, který o zastavení řízení rozhodl.

Ministerstvo Benešové nepřezkoumá verdikt k Babišovi. Není k tomu podle resortu důvodu

Číst článek

Černošický městský úřad dříve dvakrát rozhodl, že Babiš zákon o střetu zájmů porušuje a vyměřil mu pokutu 200 tisíc korun. Městský úřad v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije.

Starosta Černošic má jasno

Starosta Černošic Filip Kořínek (Věci černošické) pak v rozhovoru pro iROZHLAS.cz řekl, že Babiš podle jeho názoru ve střetu zájmů je.

„Můj osobní názor jako občana České republiky a komunálního politika je, že ve střetu zájmů v obecném výkladu pan Babiš je. Koneckonců mám pocit, že podobně to vidí vlastně skoro všichni v České republice, ať už jsou příznivci pana Babiše, nebo ne. Všichni víme, že to je firma, která mu patřila a bude patřit,“ prohlásil.

Starosta Černošic Kořínek: Všichni víme, že Agrofert je firma, která Babišovi patřila a bude patřit

Číst článek

Středočeský úřad ale řízení následně pravomocně zastavil. Nebylo podle něj prokázáno, že by Babiš ovládal mediální společnosti.

Kritici nicméně poukazovali na to, že středočeské hejtmanství řídí Jaroslava Pokorná Jermanová z Babišova hnutí ANO, která ale podezření z podjatosti odmítla.

Babiš po pravomocném rozhodnutí středočeského úřadu na konci září uvedl, že celá tato záležitost je podle něj skončena. „Bylo jasné, že to takhle musí dopadnout,“ prohlásil tehdy.

„Je od začátku úplně nesmyslné, protože pokud jsme v naší zemi zavedli speciální zákon proti Babišovi – lex Babiš – a já jsem postupoval podle tohoto zákona, tak nemůžu mít žádný střet zájmů,“ dodal s tím, že je to další pseudoaféra, která skončila.

jgr, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme