Babiš osočil poslance, že nejsou na výborech. Sklidil kritiku i výsměch od kolegů jednajících ve sněmovně

Expremiér Andrej Babiš (ANO) hledal ve středu ráno poslance na výboru pro evropské záležitosti. Ten se ale nekonal. Babiš následně „zrušení“ několika výborů kritizoval na svých sociálních sítích. Koaliční poslanci se ale proti tomu ostře ohradili. A zároveň ho upozornili, že když jedná sněmovna, tak se výbory nescházejí. Dolní komora tou dobou už přes dvacet hodin řešila novelu pandemického zákona.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání o důvěře vládě v Poslanecké sněmovně ČR.

Jednání o důvěře vládě v Poslanecké sněmovně ČR. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dnes jsem se dostavil na výbor pro evropské záležitosti a je zrušený. Rozpočtový výbor, kam jsem chtěl jít v devět hodin, také zrušený. Školský výbor totéž,“ napsal ve středu ráno na svém twitteru expremiér Andrej Babiš. Na svém facebooku pak zveřejnil fotografii, jak se podepsal na zcela prázdné prezenční listiny.

Sněmovna jednala o pandemickém zákonu desítky hodin, poslanci nakonec měli omezenou délku projevu

Číst článek

Předseda ANO přitom není členem žádného sněmovního výboru, na rozdíl od šéfa jediného dalšího opozičního uskupení SPD Tomia Okamury, který předsedá petičnímu výboru. A třeba Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu ANO, sedí dokonce ve třech výborech – organizačním, rozpočtovém a ústavně právním.

„Práce výborů, podvýborů a komisí je klíčová. Je tam prostor pro důkladné projednávání legislativy. Co se potom odehrává na plénu sněmovny, už je jen třešničkou na dortu, kdy je debata často spíše ideologická než věcná. Pokud se má ale pracovat věcně a expertně, tak k tomu mají sloužit poslanecké výbory,“ popsal pro server iROZHLAS.cz politolog Lukáš Jelínek.

Podle něj je také neobvyklé, aby předseda nejsilnějšího sněmovního uskupení nebyl v žádném výboru. „Nevzpomínám si, že by k něčemu takovému u nás v historii došlo. Nemohu to vyloučit, ale vždy jsme měli předsedy, kteří se snažili uplatnit svou odbornou kvalifikaci nebo se profilovat na konkrétním politickém tématu.“

V tu dobu navíc již přes dvacet hodin řešila Poslanecká sněmovna novelu pandemického zákona, jejíž projednání blokovali obstrukcemi zástupci SPD. Právě kvůli tomu se výbory nesešly, poslanci seděli v hlavním jednacím sále.

Babišův příspěvek následně vyvolal bouři na sociálních sítích, a to především od koaličních poslanců. „Jít na výbor a pracovat ve výboru jsou dvě úplně rozdílné věci!“ konstatoval ministr školství Petr Gazdík (STAN). „Je hezké, pane poslanče, že jste se také dostavil do práce, ale jste na špatném pracovišti,“ napsal poslanec TOP 09 Marek Ženíšek.

„Možná by stačilo být na stále probíhající schůzi, na kterou kašlete. Pak byste nemusel bloudit po výborech a věděl, že během pléna zasedat nemohou,“ zlobil se lidovecký poslanec Marek Výborný.

Schillerová: ANO bude mít svého kandidáta na prezidenta. Překvapilo by mě, kdyby to nebyl Babiš

Číst článek

Jeho stranický kolega Ondřej Benešík pak upozornil, že zasedání některých výborů bylo pouze přesunuto, nikoli zrušeno.

Kromě koaličních poslanců kritizoval Babiše také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Takto si představuje předseda opozice svou práci – nečlen byť jediného výboru obchází jednání výborů odložených kvůli obstrukcím opozice,“ napsal na twitteru.

Kvůli probíhající schůzi musela v Poslanecké sněmovně netradičně jednat ve středu také vláda, běžně se přitom schází ve Strakově akademii.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme