Ministerstvo Benešové nepřezkoumá verdikt k Babišovi. Není k tomu podle resortu důvodu

Ministerstvo spravedlnosti vedené Marií Benešovou za ANO nepřezkoumá rozhodnutí středočeského krajského úřadu o zastavení přestupkového řízení s premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem kvůli jeho možnému střetu zájmů. Podnět k přezkoumání podala organizace Transparency International. Informaci přinesl server Seznam Zprávy.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:57 7. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ministerstvo spravedlnosti podnět Transparency International posoudilo a pro zahájení přezkumného řízení jsme neshledali důvody. Vyjádření jsme Transparency International zaslali,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí resortu Vladimír Řepka.

MAFRA V AGROFERTU

Agrofert vlastní přes Mafru deníky Mf Dnes, Lidové noviny a Metro. Součástí jsou i zpravodajské weby iDnes.cz nebo server Lidovky.cz. Vlastní také týdeník 5plus2 nebo vydavatelství Bauer Media, do jehož portfolia patří 30 časopisů, jsou mezi nimi například tituly Rytmus života, Cosmopolitan, Chvilka pro tebe nebo Žena a život. A patří sem též hudební televize Óčko nebo rádio Impuls.

Správní řízení, které iniciovala organizace Transparency International, se týkalo údajného přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Premiér Andrej Babiš čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Babiš se ale bránil tím, že holding vložil už před dvěma lety do svěřenského fondu. 

„Transparency International vyjádření ministerstva spravedlnosti obdržela. Bohužel neobsahuje žádnou argumentaci, pouze sdělení, že řízení ministerstvo nezahájí. Vzhledem k veřejnému zájmu týkající se této kauzy by bylo adekvátní, aby ministerstvo spravedlnosti dokázalo svůj postoj obhájit,“ uvedla organizace ve čtvrtek v tiskové zprávě.

Transparency International zaslala své argumenty k verdiktu hejtmanství kromě ministerstva i nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který by mohl proti rozhodnutí podat žalobu.

Na Zemana i ministerstvo se obrátil také úředník ze středočeského krajského úřadu, který o zastavení řízení rozhodl. Helena Frintová z úřadu uvedla, že tak učinil na základě tlaku médií a politiků, kteří vyžadovali přezkum rozhodnutí.

Černošický městský úřad dříve dvakrát rozhodl, že Babiš zákon o střetu zájmů porušuje a vyměřil mu pokutu 200 tisíc korun. Městský úřad v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije.

Starosta Černošic Filip Kořínek (Věci černošické) pak v rozhovoru pro iROZHLAS.cz řekl, že Babiš podle jeho názoru ve střetu zájmů je.

„Můj osobní názor jako občana České republiky a komunálního politika je, že ve střetu zájmů v obecném výkladu pan Babiš je. Koneckonců mám pocit, že podobně to vidí vlastně skoro všichni v České republice, ať už jsou příznivci pana Babiše, nebo ne. Všichni víme, že to je firma, která mu patřila a bude patřit,“ prohlásil.

Starosta Černošic Kořínek: Všichni víme, že Agrofert je firma, která Babišovi patřila a bude patřit

Číst článek

Středočeský úřad ale řízení následně pravomocně zastavil. Nebylo podle něj prokázáno, že by Babiš ovládal mediální společnosti.

Kritici nicméně poukazovali na to, že středočeské hejtmanství řídí Jaroslava Pokorná Jermanová z Babišova hnutí ANO, která ale podezření z podjatosti odmítla.

Babiš po pravomocném rozhodnutí středočeského úřadu na konci září uvedl, že celá tato záležitost je podle něj skončena. „Bylo jasné, že to takhle musí dopadnout,“ prohlásil tehdy.

„Je od začátku úplně nesmyslné, protože pokud jsme v naší zemi zavedli speciální zákon proti Babišovi – lex Babiš – a já jsem postupoval podle tohoto zákona, tak nemůžu mít žádný střet zájmů,“ dodal s tím, že je to další pseudoaféra, která skončila.

ako, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme