Babiš potvrdil, že v pondělí bude jednat s Hamáčkem o odvolání šéfa antimonopolního úřadu Rafaje

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že bude v pondělí jednat s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem o možném odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje. Premiér to řekl ČTK při čtvrteční návštěvě Starkoče na Kutnohorsku. Zda by měl podle jeho názoru Rafaj funkci opustit, nechtěl komentovat.

Starkoč (Kutnohorsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj

K odvolání Rafaje vyzvalo vládu na konci června zastupitelstvo Ústeckého kraje. | Foto: Jiří Salik Sláma/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Babiš to zdůvodnil tím, že ho k tomu vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády. Dostal také dopis z Ústeckého kraje, který ho vyzývá k podobné věci. Důvodem mají být mimo jiné Rafajovy kauzy z poslední doby. Premiér chce o věci jednat se šéfem ČSSD a místopředsedou vlády Hamáčkem. „Budeme to spolu probírat v pondělí,“ uvedl.

Na dotaz ČTK, zda by podle něj měl Rafaj z funkce odejít, premiér řekl, že k tomu nechce vyjadřovat. „Musíme se s tím seznámit, s tím návrhem, ten dopis z Ústeckého kraje je obsáhlý, já jsem ho ještě ani pořádně nečetl. Takže určitě k tomu zaujmeme nějaké stanovisko,“ dodal Babiš. Zda by to mohlo být již v pondělí, nechtěl předjímat.

Šéf antimonopolního úřadu poslal miliony na nákup bytu v Brně. Teď mu tam ale úřad platí nájem

Číst článek

Rafaje by musel odvolat prezident republiky Miloš Zeman. Babiš uvedl, že s o tom s prezidentem zatím nejednal. Nejdřív si chce vše vyjasnit s ČSSD.

K odvolání Rafaje vyzvalo vládu na konci června zastupitelstvo Ústeckého kraje. Kraj žádá o reformu rozhodovacích mechanismů v rámci úřadu. Rozhodování ÚOHS ohledně veřejných zakázek podle náměstka hejtmana pro dopravu Jaroslava Komínka není transparentní a má znaky svévole. Mluvčí ÚOHS výzvu označil za nepodloženou.

Ústecký kraj naposledy pořídil několik desítek autobusů a další chtěl koupit. Antimonopolní úřad ale nákup zastavil a kraj si je musel pronajmout.

Loni v březnu policie zasahovala na antimonopolním úřadu kvůli tendru na výběr mýta. Letos v červnu pak server Aktuálně.cz upozornil na to, že Rafaj užívá byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby. Záloha 3,5 milionu na byt v Brně byla ale zaplacena z Rafajova konta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme