Babiš považuje americký úmysl odstoupit od odzbrojovací smlouvy za špatnou zprávu

Český premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za špatnou zprávu úmysl Spojených států odstoupit od rusko-americké odzbrojovací smlouvy INF. Po jednání s americkým ministrem obrany Jamesem Mattisem v Praze vyjádřil Babiš přání, aby se vztahy USA a Ruska zlepšovaly, a nepřišlo naopak vyostřování vztahů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš s americkým ministrem obrany Jamesem Mattisem | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Babiš řekl, že se jedná stále o novou záležitost. „Je to určitě špatná zpráva. Pokud tomu tak je, tak nás to samozřejmě mrzí,“ uvedl k úmyslu odstoupit od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu. 

Ruský prezident Putin pohrozil Evropě odvetným úderem, pokud přijme rakety USA

Číst článek

Realita je však taková, že se svět vrací do časů jako za studené války, konstatoval Babiš. Český předseda vlády doufá, že se vztahy zlepší a jejich zostřování nebude pokračovat.

Česko podle Babiš je sice malá země, ale to neznamená, že nemá vlastní názory. „Mě samozřejmě mrzí, že vztahy mezi mocnostmi se mění,“ uvedl. Pro Česko je podle něj důležité, aby se ve světě spíš hledaly důvody ke spolupráci než ke konfliktům. 

Zprávu o záměru amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od smlouvy z roku 1987 předal v Moskvě bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton.

Podle USA Rusko smlouvu porušuje. Prezident Vladimir Putin ale prohlásil, že Američané o tom nepředložili žádné důkazy, a pohrozil jadernou odvetou Evropě, když bude souhlasit s rozmístěním nových amerických raket.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes řekl, že než USA Rusku oznámily záměr odstoupit od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu, předložily Moskvě seznam svých výhrad a Rusko připravuje odpověď.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme