Jsme připraveni jednat s prezidentem, mírní Hamáček slova místopředsedy ČSSD o kompetenční žalobě

ČSSD zvažuje, že v případě dalšího otálení prezidenta Miloše Zemana se jmenováním nového ministra kultury Michala Šmardy požádá premiéra Andreje Babiše o podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu. Nejprve chce ale šéf strany Jan Hamáček s prezidentem hovořit, současně ČSSD trvá na tom, že situaci je nutné vyřešit do neděle.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 16:59 26. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček

ČSSD chce nejdřív jednat, popřel Hamáček informace o žalobě | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Místopředseda sociálních demokratů Ondřej Veselý novinářům v souvislosti se středečním zasedáním klubu řekl, že se poslanci domluvili na písemné žádosti o podání žaloby. To ale Hamáček popřel. S prezidentem domlouvá schůzku.

Hamáček: Prezident kategoricky nevyloučil jmenování Šmardy místo Staňka. Chce dál vyjednávat

Číst článek

„Je to jedna z možností řešení, ale není to tak, že stojí v nějaké rovině ultimáta, že bychom požádali premiéra, aby tu žalobu podal. Pan prezident vyjádřil ochotu jednat, takže my jsme připraveni jednat, do té doby nemá cenu něco dalšího řešit,“ řekl Hamáček ČTK.

O kompetenční žalobě mluvili sociální demokraté přesně před rokem, kdy Zeman odmítal kvůli svým výhradám jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho.

Spor u Ústavního soudu s hlavou státu může v tomto případě vyvolat pouze premiér. Babiš tenkrát řekl, že k takovému kroku nevidí důvod.

Rozhovor s Babišem

Jako možnou variantu dalšího postupu ČSSD pro případ, že Zeman bude Šmardovo jmenování oddalovat, zmínil žalobu Hamáček podle svých slov v rozhovoru s Babišem ve středu ráno.

„O tom, že ta možnost je na stole, jsem mu samozřejmě řekl,“ uvedl Hamáček po jednání klubu na otázku, jestli Babiše o podání kompetenční žaloby – v případě, že by Zeman se jmenováním Šmardy otálel – požádal.

Vláda ustála hlasování o nedůvěře. Předcházela mu více než sedmnáctihodinová debata

Číst článek

Veselý novinářům řekl, že na písemné žádosti se poslanci sociální demokracie domlouvali kvůli tomu, že premiér je nervózní kvůli hlasování o nedůvěře vládě, nemusel by si proto obsah celého rozhovoru pamatovat.

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), kterého má Šmarda nahradit, podal po protestech v kulturní obci demisi, Zeman ji ale odmítl přijmout a premiéru Babišovi doporučil, aby s koncem Staňka počkal na prověřování jím podaných trestních oznámení.

Návrh na ministrovo odvolání poté prezidentovi poslal premiér. Podle ústavy musí Zeman takovému požadavku vyhovět. Ústava mu ale nestanovuje žádný termín, dokdy tak musí učinit.

Sociální demokraté po pátečním jednání svého širšího vedení podmínili setrvání v koaliční vládě mimo jiné výměnou na ministerstvu. Hamáček ve středu uvedl, že platí, že ČSSD bude proti opozičnímu návrhu na vyslovení nedůvěry vládě.

Podle Veselého oslovil klub ČSSD dopoledne iniciátory hlasování s žádostí, aby schůzi přerušili a počkali na reakci prezidenta na požadavky ČSSD, opoziční strany to ale odmítly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme