Na řadě míst v Česku se demonstrovalo proti vládě Andreje Babiše z hnutí ANO

V úterý večer se na desítkách míst v Česku demonstrovalo proti vládnutí Andreje Babiše. Protesty svolal spolek Milion chvilek, který od února sbírá také podpisy pod petici. Předseda vlády v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO ve středu skládá svůj druhý premiérský slib a domlouvá koalici s ČSSD s podporou komunistů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti vládě v demisi Andreje Babiše | Foto: Michaela Danelová

Václavské náměstí v Praze bylo asi do poloviny zaplněno. V horní části, pod sochou sv. Václava, stálo velké podium s obrazovkou. Převážně mladí lidé drželi transparenty namířené proti současnému premiérovi v demisi Andreji Babišovi. Byly vidět hesla jako „Odmítám vládu StB a KSČM“ nebo „Trestně stíhaný Babiši, odstup!“. Někteří lidé měli státní vlajky, během večera také zazněla státní hymna.

Davem kolovalo i 50 portrétů lidí, kteří zemřeli kvůli minulému režimu, mimo jiné Milada Horáková. Demonstrace, která měla název „Jednou provždy“ začala v 18 hodin a měla oficiálně trvat do 20.00, i když pak ještě pokračovala.

Organizátoři při zahájení akce řekli, že krátce promluví asi 30 hostů, například někteří neúspěšní prezidentští kandidáti, současní politici nebo osobnosti jako herečka Barbora Hrzánová či písničkář Jiří Dědeček. Mluvil i student Mikuláš Minář, který je organizátorem dnešních celorepublikových akcí a spolku Milion chvilek. Lidé reagovali potleskem, křikem nebo pískáním na píšťalky. Občas skandují „Hanba“ nebo „Už je toho dost“. Dokonce se i zvonilo klíči.

Brno i Ústí

Demonstrovalo se i v ostatních českých městech. Například Zelný trh v Brně byl na začátku akce zaplněný asi z poloviny. Brněnští organizátoři podle Ondřeje Zemana ze spolku Společně Brno pojali akci jako děkovný koncert signatářům akce Milion chvilek pro demokracii. Kromě brněnských písničkářů a kapel tady ale také vystoupili řečníci z řad akademiků a kandidátů do Senátu. Ale i zde mají lidé nápisy vymezující se proti Andreji Babišovi.

Na Mírovém náměstí v Ústí na Labem se sešel menší hlouček lidí a i tam byly k vidění transparenty proti premiérovi v demisi.

hla, kap, dap, per Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme